در سفر یک‌روزه معاون استاندار به شهرستان مهاباد؛

زانست؛ اولین کتابخانه عمومی روستایی در مهاباد افتتاح شد

در جریان سفر یک‌روزه معاون‌ امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی، اولین کتابخانه عمومی روستایی در روستای داشخانه بخش مرکزی مهاباد با اعتباری بالغ بر 160 میلیون تومان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
زانست؛ اولین کتابخانه عمومی روستایی در مهاباد افتتاح شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در آذربایجان‌غربی، سلیمان پاکزاد؛ بخشدار بخش مرکزی شهرستان مهاباد در آئین افتتاح کتابخانه عمومی «زانست» در روستای داشخانه مهاباد، گفت: این پروژه با اعتباری بالغ بر 160 میلیون تومان با مشارکت خیرین کتابخانه‌ساز شهرستان مهاباد احداث شده است.

وی افزود: خیرین کتابخانه‌ساز شهرستان مهاباد 67 درصد اعتبارات این پروژه را تأمین اعتبارات کرده‌اند.

پاکزاد بیان کرد: در سال 1394 تعداد 2 روستای شهرستان مهاباد در سطح استان و کشور به‌عنوان روستاهای دوستدار کتاب معرفی شدند که پی‌ریزی آن در همان سال شروع شد و از محل اعتبارات دهیاری بخشی از عملیات اجرایی آن تکمیل و با ورود خیرین کتابخانه‌ساز شهرستان، بخش عمده اعتبارات این پروژه تأمین شد.

چیا قادری؛ رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی مهاباد نیز در این مراسم با بیان اینکه روستای داشخانه سال 1394 به‌عنوان یکی از 10 روستای برتر دوستدار کتاب در سطح کشور انتخاب شده بود، گفت: از محل امتیازات و اعتبارات این جایزه و همچنین مشارکت و حمایت خیرین کتابخانه‌ساز، اکنون این روستا صاحب یک کتابخانه عمومی مجهز شده است.

وی افزود: ساختمان این کتابخانه در زمینی به مساحت 100 مترمربع بنا شده و دارای 2 هزار جلد کتاب در موضوع‌های مختلف و دارای 2 اتاق مطالعه مجزا است.

قادری با بیان اینکه روستاهای همجوار نیز می‌توانند از کتابخانه عمومی این روستا  استفاده کنند، تصریح کرد: تلاش می‌کنیم که این کتابخانه را در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور عضو کنیم تا هر سال از اعتبار و حمایت‌های این نهاد بهره‌مند شود.

عارف خدرلو؛ فرماندار شهرستان مهاباد نیز ضمن تقدیر از نقش خیرین شهرستان در بخش سلامت و کتابخانه‌سازی، گفت: موضوع ویژه‌ای که در این کتابخانه باید به آن توجه کرد، مدیریت آن است. در این راستا یک نفر به‌صورت تمام‌وقت و یا حداقل پاره‌وقت باید مدیریت کتابخانه را برعهده گیرد تا دانش‌آموزان و علاقه‌مندان در روستاهای همجوار نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

وی افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی شهرستان باید بر مدیریت این کتابخانه نظارت کند و تجهیز کتابخانه باید در دستور کار جدی مدیریت کتابخانه زانست قرار گیرد.
 
 

کریم ابراهیمان؛ مدیرعامل خیرین کتابخانه‌ساز شهرستان مهاباد نیز در حاشیه این مراسم، اظهار کرد: با توجه به علاقه‌مندی دانش‌آموزان روستای داشخانه به کتابخوانی، خیرین کتابخانه‌ساز شهرستان نیز با توجه به اهمیت موضوع ورود پیدا کردند.

وی با تقدیر از نقش خیرین در احداث این کتابخانه، ابراز امیداوری کرد: تجهیز کتابخانه نیز توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی شهرستان و استان صورت گیرد.

ابراهیمیان گفت: در تأمین کتاب‌های مورد نیاز برای این کتابخانه، خیرین شهرستان  تعدادی کتاب اهدا کرده‌اند و کتابخانه‌های عمومی شهرستان مهاباد نیز اقدام به اهدای کتاب کرده‌ است.
کد مطلب : ۳۰۲۷۴۵
https://www.ibna.ir/vdci5rapwt1auy2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خاکریز کتاب