سوگواره شب شعر مجازی محفل ادبی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با عنوان «ده شب ده محفل» به میزبانی استان قزوین و به‌صورت مجازی برگزار شد.
شب شعر مجازی «ده شب ده محفل» برگزار شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از قزوین، پنجمین جلسه از محفل ادبی علامه قزوینی همزمان با محفل ادبی سراسری «ده شب ده محفل» به صورت مجازی و سراسری به میزبانی استان قزوین برگزار شد.

ناهید سادات حیاتی کتابدار کتابخانه علامه رفیعی و فعال حوزه کتاب در قزوین در آغاز این نشست با تسلیت ایام شهادت ابا عبدالله الحسین (ع) گفت: استان قزوین به دلیل جمعیت مذهبی و شیعه آن از گذشته آئین‌ها و رسومات ویژه‌ای برای بزرگداشت ایام محرم و عزاداری در غم شهادت سیدالشهدا و یاران با وفایش داشته است، از این رو حسینیه‌های فراوان و قدیمی در کوچه‌ها و محله‌های این شهر شکل گرفتند و امروز برگزاری مراسمات عزاداری در این حسینه‌ها به یک آئین مشترک بین مردم ما تبدیل شده است.

وی بیان کرد: به طور مثال برگزاری مراسم در حسینیه سید جمال که از خاندان رضوی استان قزوین هستند و این حسینیه از قدیمی‌ترین حسینیه‌هاست  هنوز هم ادامه دارد و تا روز 12 محرم هر روز صبح عزاداری است و مردم قزوین نذورات خود را به این حسینیه تقدیم می‌کنند.

این کتابدار قزوینی افزود: حسینیه خیابانی‌ها در خیابان سپه قزوین، حسینیه امینی‌ها، حسینیه ادیب مجابی و ده‌ها حسینیه دیگر از سراسر استان میزبان مردم عزادار این شهر هستند.

وی عنوان کرد: مساجد قدیمی استان نیز در این ایام پذیرای عزاداران هستند و آئین‌های خاص مردم قزوین در این مساجد برگزار می‌شود که، مسجد آقا معصوم، مسجد سنجیده، مسجد طاق بحلول، مسجد امامزاده علی، مسجد احمد بیگ، مسجد محمد خان بیگ که از مساجد قدیمی استان هستند به برگزاری مراسم می‌پردازند.

این کتابدار قزوینی گفت: قدمت آئین‌های عزاداری در قزوین موجب شده است تا سال گذشته کتاب مساجد قزوین هم توسط آقای حاجی محمدی از نویسندگان استان جمع آوری و به چاپ برسد که مراسمی برای رونمایی و نقد بررسی این کتاب نیز در استان برگزار شد.

حیاتی اظهار داشت: وجود ادیبان، نویسندگان و شاعرین برجسته در تاریخ و قدمت این استان موجب شده است تا بافت مردم قزوین بافتی علاقمند به کتاب و هنر باشد از این رو در عصر حاضر نیز نویسندگان و شاعران برجسته ای از این خاک بلند شده‌اند.

وی بیان کرد: آثار بسیاری از این شعرا در قالب کتاب‌های برجسته به چاپ رسیده است اما برخی از این آثار به دلیل فراهم نشده شرایط چاپ نتوانسته به خوبی به دست مخاطب برسد.

این کتابدار قزوینی گفت: از این رو اسماعیل سکاک از نویسندگان برجسته استان قزوین در کتابی با عنوان «نفس‌های ماندگار» به جمع آوری اشعار مرتبط با عاشورا و سیدالشهدا که به قلم نویسندگان قزوینی نگاشته شده است پرداخته و تلاش کرده تا برترین آثار را در یک مجموعه برای مخاطبین عرضه کند.
 
اسماعیل سکاک نویسنده و شاعر قزوینی با چاپ پنج کتاب شعر از جمله شعله در شمعدانی و نفس‌های ماندگار نیز در ادامه این محفل ادبی با قرائت اشعاری از شاعران استان در مدح اباعبدالله الحسین (ع) کفت: هر لحظه دلم هوای عاشورا کرد، این قطره اشک و غصه را دریا کرد، امروز کتابخانه‌های کشور، ده محفل شعر کربلا برپا کرد.

وی افزود: محفلی که امروز به صورت مجازی برگزار شده موجب گشته تا محدودیتی که بیماری کرونا برای ما در برگزاری جلسات حضوری ایجاد کرده را نادیده بگیریم و بتوانیم یک بار دیگر با حضور مجازی در کنار یکدیگر از برترین اشعار این حوزه استفاده کنیم و به توان خود در عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) شرکت کنیم.

این نویسنده قزوینی با تقدیم غزلی به اسطوره صبر و اقامت حضرت زینب زینت بخش این محفل ادبی بود

در ادامه این جلسه محمد ارداقیان شاعر جوان استان نیز به قرائت اشعاری به مناسبت ایام محرم پرداخت.
 
کد مطلب : ۲۹۵۱۹۰
https://www.ibna.ir/vdcdnk0xzyt0nf6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

در خیمه کتاب