وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با ابوالقاسم و امین فقیری، دو نویسنده مطرح شیرازی، گفت: استان فارس در داستان‌نویسی جدید غنی است و نویسندگان آن دارای سبک هستند.
دیدار صالحی با برادران فقیری/ استان فارس در داستان‌نویسی جدید غنی است
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، سیدعباس صالحی ظهر امروز پنجشنبه در دومین روز از سفر خود به فارس، پس از دیدار با کارکنان و معاونان اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان، به همراه معاون زیارتی و گردشگری استانداری و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به ملاقات برادران فقیری رفت.

در این دیدار، صالحی با اشاره به آثار ارزشمند این نویسندگان که عمر خویش را صرف بازگویی قصه‌ها، داستان‌ها و حکایت‌های مردم جنوب ایران به ویژه استان فارس کرده‌اند، بیان کرد: کتاب‌ها و نوشته‌های برادران فقیری چراغی پیش روی پژوهشگران فرهنگ عامه ایران است.

وی افزود: برای رونق گردشگری ادبی و بوم‌گردی، ابزاری مانند آثار و نوشته‌های برادران فقیری که در قالب قصه‌ها و داستان‌ها روایت شده‌اند، می‌تواند مورد استفاده متولیان این بخش قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه استان فارس به اعتبار تنوع جغرافیایی، فرهنگی و تاریخی، دارای ترکیب و تنوع قومیتی و فرهنگی است، گفت: حجم حوزه فرهنگ عامه از لحاظ فرهنگ، کثرت و عمق در فارس بسیار زیاد است.

صالحی با اشاره به اینکه آثار برادران فقیری باعث می‌شود تا فرهنگ فارس بیشتر دیده شود، افزود: کارهایی که در حوزه فرهنگ و ادبیات دارید، باعث می‌شود تا بیشتر فرهنگ فولکلور شناخته شود.

وی همچنین استان فارس را در داستان‌نویسی جدید غنی عنوان کرد و جایگاه نویسندگان ادبیات داستانی این خطه را بلند دانست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری اینکه گردشگری را باید با فرهنگ عامه مخلوط کرد، ادامه داد: یکی از جذابیت‌های جدید برای گردشگران قطعا شناخت و لمس فرهنگ عامه است؛ در موضوع بوم‌گردی، فرهنگ عامه است که برای گردشگر می‌تواند قابل توجه باشد.

در این دیدار صمیمی که علی غیاثی‌ندوشن، مدیرکل دفتر امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز صالحی را همراهی می‌کرد، ابوالقاسم فقیری نویسنده پیشکسوت استان فارس در سخنانی گفت: به یقین 18 مهر را فراموش نمی‌کنم چرا که اندیشمندانی را در برابر خود می‌بینم که در خواب نمی‌دیدم؛ شیرازی‌ها می‌گویند، شما پا بگذارید و من چشم می‌گذارم.

این نویسنده شیرازی ادامه داد: باشد که حضور سبز شما در شیراز موجب رونق ادبی این شهر کهن شود.

وی با بیان اینکه 25 عنوان اثر در 10 جلد در ادبیات داستانی و 15 جلد در زمینه فرهنگ مردم فارس نگاشته است، افزود: اگر فرصتی پیدا کنم که انشاالله پیدا می‌کنم، بازهم می‌نویسم.

ابوالقاسم فقیری با بیان اینکه در ایران قصه‌نویسان نسل اول به قصه‌نویسان فارس معروف هستند، تصریح کرد: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در جهت تعالی فرهنگ استان، قدم‌های زیادی برداشته و برمی‌دارند.

وی در عین حال گلایه‌ای هم مطرح کرد و گفت: برای دریافت درجه و نشان هنری، 15 سال پیش 2 کارتن از مدارک من را به تهران ارسال کردند که متاسفانه مدارک گم شد، 3 سال پیش دوباره ارسال شد که در نهایت درجه 2 هنری برای من معین شد؛ من زیاده‌خواه نیستم الان هم گلایه می‌کنم که آنان فرهنگ مردم را نمی‌شناسند و آنانی که پرونده‌های درجه هنری بررسی می‌کنند، اهل توجه به فرهنگ فولکلور نیستند.

فقیری با نوید اینکه سه کتاب هم در حال چاپ دارد، ادامه داد: در فارس روی فرهنگ مردم بیش از سایر استان‌ها کار شده است.

امین فقیری هم در این دیدار از تحویل یک کتاب در سال 87 به ممیزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت: این اثر توسط نشر چشمه ارسال شد که از سوی وزارتخانه اعلام شد، چاپ آن ممنوع است. این کتاب، سیاسی نبود اما هم در دولت قبل و هم در دولت دکتر روحانی عنوان شد که چاپ آن، ممنوع است.

این نویسنده که صاحب 33 کتاب چاپ شده است، عنوان کرد: 2 کتاب هم آماده چاپ دارم که یکی در انتشارات نوید شیراز است و یک رمان هم در حال آماده سازی است.

امین فقیری پیشنهاد کرد که طرحی یا لایحه ای به مجلس ارائه شود که افرادی که درجه یک هنری دارند روی حکم کارگزینی بیاورند.

یادآوری می‌شود: عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حضور در یادروز حافظ و سفر به شهرستان مرودشت روز جمعه 19 مهرماه در فارس حضور خواهد داشت.

در پایان این دیدار که در آستانه یادروز حافظ برگزار شد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهداء لوحی از برادران فقیری تقدیر کرد.
کد مطلب : ۲۸۱۹۰۸
https://www.ibna.ir/vdcfxyd0cw6dc1a.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1400
بزرگداشت حافظ
بهارانه کتاب