به دنبال نشست روز شنبه شورای برنامه‌ریزی و اجرایی صنفی سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران؛ محمدمهدی داوودی‌پور از اتحادیه آشنا و یحیی دهقانی به نمایندگی از اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به عنوان ۲ گزینه نهایی انتخاب شدند اما انتخاب معاون اجرایی همچنان با اما و اگرهایی همراه است و انتخاب نهایی به عهده کمیته سه‌نفره‌ای است که از سوی شورای سیاستگذاری نمایشگاه انتخاب شده‌اند.
انتخاب معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تنها با رای کمیته سه نفره
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، در حالی که تنها ۸۷ روز تا برگزاری سی‌و یکمین تجربه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران زمان باقی است، هنوز اما و اگرهای زیادی بر سر راه نخستین و مهمترین گام در تشکیل کمیته‌های برای بزرگترین رویداد فرهنگی کشور، یعنی انتخاب معاون اجرایی وجود دارد.
 
روز گذشته (شنبه ۱۴ بهمن) نشست شورای برنامه‌ریزی و اجرایی صنفی نمایشگاه کتاب تهران با حضور هفت عضو دائمی آن یعنی سه نماینده از اتحادیه آشنا و چهار نماینده از اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با حضور مهدی فیروزان، علی‌اکبر اشعری و فریدون عموزاده‌خلیلی به نمایندگی از شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.
 
در پایان این نشست، ۲ کاندید برای تصدی معاونت اجرایی در نظر گرفته شدند که محمدمهدی داوودی‌پور از اتحادیه آشنا و یحیی دهقانی از اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در صدر این فهرست قرار گرفتند و رایزنی‌ها برای تصدی این پست با گزینه آغاز شد.
 
دهقانی: این مسوولیت را می‌پذیرم
یحیی دهقانی؛ نماینده اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برای تصدی معاون اجرایی سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران انتخاب شده، در زمینه انتخاب صورت گرفته به ایبنا گفت: در حال بررسی شرایط هستیم اما به هرحال من این سمت را در تعامل با همکاران خود در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران می‌پذیرم.
 
وی افزود:‌ پیش از این قرار بود شورای برنامه‌ریزی و اجرایی صنفی در این زمینه تصمیم‌گیری کند اما این آیین‌نامه دچار اشکالاتی بود که منجر شد روند امور به نتیجه نرسد و شورا نتواند معاون اجرایی معرفی کند.
 
دهقانی تاکید کرد: اکنون با ورود کمیته سه نفره از شورای سیاستگذاری نمایشگاه برای باز کردن این گره به موضوع باید منتظر ماند تا انتخاب نهایی توسط این شورا مشخص شود.

داوودی‌پور:‌ برای خدمت حاضرم
محمدمهدی داوودی‌پور؛‌دیگر گزینه معاونت اجرایی نیز در گفتگو با ایبنا گفت: از سال گذشته قرار شد که واسپاری در نمایشگاه کتاب تهران با همکاری اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و اتحادیه آشنا انجام شود و کارها به صورت پنجاه ـ پنجاه و همکاری دو طرف انجام شود.
 
وی درباره مطرح شدنش به عنوان گزینه تصدی معاونت اجرایی نمایشگاه کتاب تهران افزود: ما در قبال ۵۰ درصد مسوولیت‌هایی که قرار است به دوش بکشیم، یکجا و در قالب یک پکیج تصمیم‌گیری می‌کنیم. چنانچه در ابتدا قرار بود مهدی اسماعیلی‌راد انتخاب شود اما کارها به سمتی چرخید که من و آقای دهقانی به عنوان گزینه نهایی انتخاب شدیم و این مساله همچنان تعیین‌کننده نیست.
 
داوودی‌پور با بیان اینکه اگر پکیج پیشنهادی ما(آشنا) قبول شد، برای خدمت حاضر هستیم، اظهار کرد: ما کار خود را انجام می‌دهیم و من در صورتی این سمت را قبول می‌کنم که اتحادیه آشنا شرایط مختلف پیشنهادی را بپذیرد. بنابراین فعلا حاضر نیستم در این زمینه پاسخی بدهم.
 
وی با تعریف پکیج اتحادیه آشنا در این زمینه، ادامه داد: در این مسوولیت‌ها باید یک بخش به صورت کامل به ما واگذار شود که شامل چند کمیته برگزارکننده نمایشگاه یا از سمت‌های مرتبط با اجرای نمایشگاه باشد. ما قطعا باید بتوانیم در این پکیج در کنار همدیگر کار کنیم، زیرا اتحادیه آشنا در گام نخست باید نوع انتخاب و پیشنهاد را بپذیرد و بعد از آن است که من اعلام می‌کنم این سمت را می‌پذیرم یا نه.
 
به گفته داوودی‌پور، اگر قرار است کار کنیم باید بین ما و برخی از کمیته‌ها همخوانی و هماهنگی وجود داشته باشد که امیدواریم این اتفاق بیفتد. وی ادامه داد: قطعا تکلیف این موضوع تا دو ـ سه روز آینده روشن می‌شود. البته من آقای دهقانی را فرد شایسته‌ای می‌دانم اما از آنجایی که قرار است انتخابی از سوی تشکل‌های مربوطه رخ دهد، این تشکل‌ها هستند که تصمیم‌گیری نهایی را انجام می‌دهند.
 
انتخاب نهایی و اما و اگرهایش
در کنار قبول مسوولیت یحیی دهقانی و پاسخ نه‌چندان واضح محمدمهدی داوودی‌پور از پذیرش این مسوولیت، باید دید که آیا بار دیگر کار به کمیته سه نفره شورای سیاستگذاری ارجاع داده می‌شود یا نماینده اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به عنوان معاون اجرایی نمایشگاه معرفی خواهد شد.
 
فتح‌الله فروغی؛ دبیر شورای برنامه‌ریزی و اجرایی صنفی در این زمینه و با اشاره به بی‌نتیجه ماندن روند انتخاب معاون اجرایی نمایشگاه و انتخاب کمیته سه‌نفره از سوی شورای سیاستگذاریبه ایبنا گفت: اکنون سه احتمال پیش روی این انتخاب‌ها وجود دارد؛ نخست اینکه هر دو فرد پیشنهاد مسوولیت را نپذیرند که قاعدتا مجددا کاندیداهای جدیدی پیشنهاد می‌شود و حالت دوم این است که یکی از این دو گزینه مسولیت را بپذیرد که تبعا انتخاب خواهد شد.
 
فروغی با اشاره به حالت سوم این موضوع توضیح داد: در حالت سوم نیز اگر هر دو گزینه مسوولیت را قبول کنند از بین این دو نفر، شورای سه نفره یکی از آن‌ دو را که دارای بایستگی‌های بیشتر است انتخاب می‌کند زیرا در این زمینه ملاک و معیارهایی وجود دارد که بر اساس آن انتخاب می‌شوند.
 
با این اوصاف و در شرایطی که زمان زیادی تا برپاییسی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باقی‌نمانده، به نظر می‌آید حرف آخر در انتخاب معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران را کمیته سه نفره منصوب از سوی شورای سیاستگذاری خواهد زد تا بار این مسوولیت را بر دوش یکی از دو گزینه بگذارد. زیرا از بین این دو گزینه، ظاهرا هیچ کدام با پذیرش این سمت مخالف نیستند.

مروری بر کارنامه گزینه‌ها
یحیی دهقانی متولد سال ۱۳۲۳ در شهر اهر استان آذربایجان شرقی است که فارغ‌التحصیل رشته فیزیک است. عضو و رئیس هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران آموزشی بیش از 10 سال، عضو هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی به مدت دو سال ،  عضو هیأت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به مدت شش سال،  عضو هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان به مدت سه سال،  عضو و رئیس هیأت مدیره تعاونی‌های مرتبط با حوزه کتاب و مدیر کمیته فرهنگی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال 1394 و 1395 از جمله فعالیت‌های وی به شمار می‌آید.
 
محمدمهدی داوودی‌پور نیز  در سمت مدیرعامل تعاونی ناشران و کتابفروشان تهران فعالیت می‌کند. وی پیش از این در دوره‌های گذشته نمایشگاه کتاب تهران به عنوان مدیر کمیته ناشران داخلی فعالیت کرده است.  داوودی‌پور بیش از۳۲سال است که در زمینه تولید کتاب‌های نفیس فعالیت می‌کند و ۲۰ سالی می‌شود که در هیات مدیره تعاونی ناشران حضور دارد.
کد مطلب : ۲۵۷۴۵۶
https://www.ibna.ir/vdcgnu9x3ak9nt4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران