علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مشارکت 60 هزار نفر از اقشار مختلف در سلسله نشست‌های «کتاب‌خوان» را دستاوردی بزرگ دانست و گفت: برگزاری این نشست‌ها که طی آن افراد به‌صورت رو در رو و چهره به چهره برای یکدیگر کتاب معرفی کنند، دستاورد کمی نیست.
مختارپور: مشارکت 60 هزار نفر در سلسله نشست‌های «کتاب‌خوان» دستاورد کمی نیست/ اهالی رسانه تجربیات مطالعاتی خود را به اشتراک گذاشتند
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) سومین نشست «کتاب‌خوان» ویژه اصحاب رسانه، شامگاه یکشنبه (16 آبان‌ماه) با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مدیران نهاد و جمعی از فعالان حوزه مطبوعات و رسانه، در هتل انقلاب تهران برگزار شد.

معرفی 60 هزار کتاب در سلسله نشست‌های «کتاب‌خوان»

علیرضا مختارپور در این نشست با اشاره به برگزاری سلسله نشست‌های «کتاب‌خوان» طی یک سال و نیم گذشته عنوان کرد: در این مدت نزدیک به 60 هزار نفر از اقشار مختلف در جمع‌های مختلفی در مدارس، مساجد، حوزه‌های علمیه حتی زندان‌ها، گردهم آمدند و هرکدام در مدت 5 تا 10 دقیقه توانستند یکی از کتاب‌هایی را که خوانده بودند با دیگران به اشتراک بگذارند؛ این‌که ما توانسته‌ایم به سمتی حرکت کنیم که افراد رو در رو و چهره به چهره برای یکدیگر کتاب معرفی کنند، دستاورد کمی نیست.

وی افزود: براساس برخی تحقیقات صورت گرفته از سوی مراکز معتبر کشور، درباره آسیب‌های فضای مجازی مشخص شده که گسترش فناور‌ی‌های نوین و مخصوصا فضای مجازی در کشور، جامعه فرهنگی ما را با آسیب‌هایی روبه‌رو کرده است. طبق این تحقیق که در خرداد امسال انجام داده، 60 درصد کاربران فضای مجازی به‌ویژه با استفاده از تلفن همراه، بین ساعت 8 تا 12 شب از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند. 37 درصد در ساعت 4 تا 8 بعد از ظهر، 9/04 درصد نیز از ساعت 6 صبح تا 12 ظهر در حال استفاده هستند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: اگر در این آمار دقت کنیم متوجه می‌شویم که برای 60 درصد کاربران شبکه‌های مجازی بین 8 تا 12 شب یعنی درست در زمانی که فرد در محیط خانه و خانواده قرار دارد، این اتفاق روی می‌دهد! بر همین اساس و به اذعان کارشناسان امروزه گفت‌وگوهای اهالی خانه در کشور ما به حداقل 20 دقیقه در روز رسیده، یعنی در حالی مدت گفت‌وگوی میان خانواده‌ها به 20 دقیقه در روز رسیده که پدر، مادر و فرزندان گاهی ساعت‌ها مشغول گشت‌وگذار در شبکه‌های مجازی هستند.

مختارپور تأکید کرد: غرض از مطرح کردن این موضوعات اعلام مخالفت با این شبکه‌ها نیست، بلکه برعکس از این شبکه‌ها می‌توان در جهت ترویج کتابخوانی، تعاملات اجتماعی و حتی جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی استفاده کرد، به شرطی که ما بتوانیم از این فناوری و تکنولوژی درست استفاده کنیم.

اینترنت با مغز ما چه می‌کند؟

وی در ادامه به معرفی کتابی با عنوان «اینترنت با مغز ما چه می‌کند» پرداخت و گفت: این کتاب اثری از «نیکلاس کار» است که با دو ترجمه در ایران منتشر شده است؛ در یکی از این ترجمه‌ها که با عنوان «کم عمق‌ها» از سوی انتشارات مازیار منتشر شده، پاورقی‌های کتاب حذف شده و ناشر اعلام کرده که به دلیل این‌که وجود این پاورقی‌ها به افزایش قیمت کتاب منجر می‌شود، پاورقی‌ها را از کتاب حذف کرده، اما ترجمه دوم که با همان عنوان «اینترنت با مغز ما چه می‌کند» منتشر شده، پاورقی‌های کتاب را هم ارائه کرده است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های کشور درباره محتوای این کتاب توضیح داد: این کتاب که در سال 2011 نوشته شده از کتاب‌های مهم اندیشه‌ای در حوزه اینترنت است. در این کتابِ نزدیک به 430 صفحه‌ای، صرف‌نظر از محتوای چیزی که از اینترنت و فضای مجازی دریافت می‌کنید، نکته‌ای که نویسنده روی آن تأکید دارد این است که این کتاب با تحقیقات مختلف در علوم مختلف روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، پزشکی، فیزیک ثابت می‌کند که اینترنت فقط محتوای ذهن ما را تغییر نمی‌دهد، بلکه کارکرد و ساختار اندیشه آدمی را تغییر می‌دهد.

مختارپور افزود: به عبارت دیگر اینترنت نوع اندیشیدن انسان را تغییر می‌دهد و بر این اساس، انسان را از موجودی متفکر به موجودی کم‌عمق تبدیل می‌کند. موجودی که نوع اندیشه او با پیش از این‌که با اینترنت مشغول شود، بسیار متفاوت شده است.

باورهای کهن و خرافه‌های نوین

وی در ادامه با معرفی کتاب دیگری با عنوان «باورهای کهن و خرافه‌های نوین» اظهار کرد: این کتاب در سال 1964 منتشر شده، یعنی حدود 50 سال پیش از نگارش و انتشار کتاب «اینترنت با مغز ما چه می‌کند»؛ این کتاب امروز در کشور ما نایاب است، البته گویا ناشر این کتاب قصد دارد تا در آینده‌ای نزدیک این اثر را دوباره منتشر کند. این کتاب نوشته مارتین لینگز است که ما این نویسنده را با کتاب «محمد (ص) بر پایه متون کهن» از این نویسنده که از سوی انتشارات حکمت منتشر شده، می‌شناسیم.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان این‌که «مارتین لینگز یکی از برجسته‌ترین نویسندگان سنت‌گرای انگلیسی و منتقد دنیای مدرن است» ادامه داد: نویسنده در این کتاب که در سال 1964 سال نوشته شده اشاره می‌کند که ما امروز یک سری خرافه‌های نوین داریم و یک سری باورهای کهن. در مورد خرافه‌های نوین درباره موضوع «سواد» صحبت می‌کند و شاید تعجب کنید که سواد را به‌عنوان یک خرافه نوین مطرح می‌کند. در مورد دموکراسی، اومانیسم و علم جدید صحبت می‌کند و نشان می‌دهد که از دید او بشر چه وضعی داشته است. نویسنده در این کتاب می‌گوید «این اغتشاشی که بشر در اثر هجوم اطلاعات به آن دچار شده، چه وضع نابسامانی پیدا کرده»، اما او زنده نماند تا ببیند که ما امروز در چه عصری از اطلاعات و اینترنت زندگی می‌کنیم.

وی با اشاره به بخش‌هایی از این کتاب گفت: نویسنده در این کتاب اشاره می‌کند که حتی در میان اعراب جاهلی که سواد گسترش نداشته، مردم اشراف عرب فرزندان خود را برای آموختن فصاحت و بلاغت عربی، به میان قبایل بدوی عرب می‌فرستادند و به‌طور خاص به بعضی از سنت‌های انگلیسی اشاره می‌کند و می‌گوید هنوز هم در روستاهای دور افتاده انگلیس است که مردم به نثر فاخر سخن می‌گویند، نه در شهرهای پیشرفته انگلستان. سپس «شهر» را به‌عنوان یکی از خرافه‌های نوین مطرح می‌کند و می‌گوید که در قدیم شهر محل فساد، تباهی، ترس، وحشت و نفرت بود و روستا محل زندگی پک، پاکیزه، مطهر و معنوی بود.

مختارپور عنوان کرد: فارغ از جهت‌گیری ما درباره محتوای کتاب که در این‌باره بحث‌های بسیاری وجود دارد، اما از جهت این‌که یک نویسنده چطور می‌تواند خود را از قید و بند باورهایی که امروز مشهور شده رها کند، کتابی خوانده است. اگر هر فرد این دو کتاب را با هم بخواند، می‌تواند به تحولی که در این 50 الی 60 سال اخیر در این زمینه رخ داده پی ببرد.

همچنین در این نشست مونا برجی‌خانی، خبرنگار خبرگزاری تسنیم کتاب «صداهایی از چرنوبیل» نوشته سوتلانا الکسیویچ، زهرا جعفری، خبرنگاری خبرگزاری نسیم آنلاین کتاب مجموعه داستان‌های عاشورایی «آینه» نوشته اکبر صحرایی، میتر لبافی، خبرنگار واحد مرکزی خبر کتاب «50 روش برای ایجاد ارتباط سازنده» نوشته استیو چاندلر و الهه حسینی و خبرنگار خبرگزاری لیزنا به معرفی کتاب «هدف» پرداختند.

به اشتراک‌گذاری تجربیات مطالعاتی اهالی رسانه

در ادامه این نشست تجربیاتی از مطالعه کتاب «گزارشگری خوب» نوشته آبراهام آمیدور، از سوی علی‌الله سلیمی، نویسنده و منتقد ادبی، کتاب «امر به معروف و نهی از منکر در اندیشه اسلامی» نوشته مایکل کوک از سوی یاسر هدایتی، کتاب «نقطه» نوشته حسین انتظامی از سوی حمید بهشتی، خبرنگار خبرگزاری ایبنا با حاضران در این نشست به اشتراک گذاشته شد.

صادق رحمانی، مدیر رادیو فرهنگ و سید احسان باقری، رئیس خانه عکاسان ایران نیز از دیگر ارائه دهندگان این نشست بودند که به معرفی آثاری از خود با عناوین «سبزها قرمزها» و «پیاده آمده‌ام» پرداختند.

سلسله نشست‌های «کتاب‌خوان» به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با هدف به اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده، در جهت ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار می‌شود.

پیش از این نیز دو نشست «کتاب‌خوان» ویژه اصحاب رسانه در ماه‌های مرداد و آبان 1394 به مناسبت روز «خبرنگار» و بزرگداشت روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» برگزار شده است.
کد مطلب : ۲۴۲۱۲۶
https://www.ibna.ir/vdceww8wpjh8ezi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاثیر تخفیف بر بازار کتاب
ضرورت تشکیل اتحادیه سراسری نشر