کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

قاب روایت/ شماره نودودوم

اقلیم‌شناسی دغدغه‌مند

12 آبان 1400 ساعت 8:00

دکتر محمدحسن گنجی پس از بازگشت به ایران منشأ خدمات بسیاری در حوز جغرافیا و هواشناسی شد و پدر جغرافیای نوین و هواشناسی ایران نام گرفت.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، پاسداشت یاد و نام بزرگان و مفاخر کشور راهی است برای الگوسازی؛ راهی که کمک می‌‏کند جوانان با زیست علمی و شخصی این عزیزان آشنا شوند و با الگوگیری، راه پُرتلاش و پُرافتخار آن‌ها را ادامه دهند. بنیاد ملی نخبگان از چند سال قبل اقدام به برگزاری مراسم تکریم از نخبگان و مفاخر معاصر ایران‏ زمین در سراسر کشور کرده است که گزارش آن در بولتنی به نام «طواف شمع» و نشریه‌‌ای به نام «هنرنامه» منتشر شده است. بازخوردهای این اتفاق مبارک باعث شد تا خبرگزاری کتاب ایران با همکاری بنیاد ملی نخبگان تصمیم به درج برشی از زندگی شخصی و حرفه‌‏ای این بزرگان زیرِ نام «قاب روایت» کند. این مجموعه به قلم «محسن شاه‌رضایی» نوشته شده و تقدیم به خوانندگان خبرگزاری کتاب ایران می‏‌شود.
 
متن این شماره قاب روایت به شرح زیر است:
او که در کودکی در روستایشان شاهد دو پدیده اقلیمی کاملاً متفاوتِ سیل و خشکسالی و رنج و مشقت مردم بود، تصمیم گرفت برای شناخت آن پدیده‌ها به تحصیل در رشته جغرافیا با تأکید بر اقلیم‌شناسی بپردازد و رشته تاریخ را به‌عنوان علاقه دوم خود دنبال کند. وقتی کارشناسی «تاریخ و جغرافیا» را از دارالمعلمین عالی تهران گرفت، با استفاده از بورس دانشجویان برتر برای ادامة تحصیل به خارج از کشور رفت. پس با عشق، علاقه و جدّیت بسیار تحصیلات خود را تا پایان دوره دکتری در کشورهای انگلستان و آمریکا ادامه داد و پایان‌نامة خود را درباره «آب و هوای ایران» نوشت.

دکتر محمدحسن گنجی پس از بازگشت به ایران منشأ خدمات بسیاری در حوز جغرافیا و هواشناسی شد و پدر جغرافیای نوین و هواشناسی ایران نام گرفت. کتاب‌­های: جغرافیا در ایران از دارافنون تا انقلاب اسلامی، نامه­هایی از قهستان و اطلس اقلیمی ایران از جمله آثار بر جای مانده از اوست.


کد مطلب: 312643

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/note/312643/اقلیم-شناسی-دغدغه-مند

ایبنا
  https://www.ibna.ir