«سيل بنيان‌كن» عنوان كتاب تاريخي عباس رمضاني است كه به جنگ‌هاي تاريخ ايران از فترت بين حكومت ايلخانان تا پايان عصر تيموريان مي‌پردازد. هدف از تأليف اين مجموعه، شرح مختصر مهم‌ترين جنگ‌هاي تاريخ ايران است.\
جلد كتاب
جلد كتاب
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، جنگ‌هاي تاريخ ايران يك مجموعه هشت جلدي است و هدف از تأليف اين مجموعه، شرح مختصر مهم‌ترين جنگ‌هايي است كه از آغاز حكومت مادها تا پايان دوره قاجار رخ داده و نتايج مثبت و منفي فراواني در كشورها بر جاي گذاشته است.

جلد نخست اين مجموعه با نام «از صعود تا سقوط» به جنگ‌هاي تاريخ ايران از آغاز تا پايان عصر ساسانيان مي‌پردازد و شامل چهار بخش است. جنگ در دوره مادها، عنوان نخستين بخش كتاب است كه طي پنج سر فصل جنگ‌هاي زمان ديااكو، فرورتيش، هوخشتره و آژدي‌هاك را مطرح مي‌كند.

«رستاخيز تاريخ» عنوان دومين مجموعه از تاريخ جنگ‌هاي ايران است كه به طلوع طاهريان تا غروب سلجوقيان و جنگ‌هاي مربوط به آن مي‌پردازد. اين كتاب در قالب شش بخش تنظيم شده است. جنگ‌هاي تاريخ ايران در عهد طاهريان، حكومت صفاريان و جنگ‌هاي اين دوره، جنگ‌هاي تاريخ ايران در عهد سامانيان، دولت آل بويه و آل‌زيار و مهم‌ترين جنگ‌هاي اين دوره، مهم‌ترين جنگ‌هاي تاريخ ايران در دوره غزنويان و جنگ‌هاي تاريخ ايران در زمان سلجوقيان از جمله بخش‌هاي مختلف اين كتاب است.

«سيل بنيان‌كن» نيز عنوان سومين مجموعه از كتاب تاريخ جنگ‌هاي ايران است كه به جنگ‌هاي تاريخ ايران از فترت بين حكومت ايلخانان مغول تا پايان عصر تيموريان مي‌پردازد. اين كتاب طي دو بخش به جنگ‌هايي كه از دوره فترت بين حكومت ايلخانان تا پايان عهد تيموريان رخ داده اشاره مي‌كند. بخش نخست به نحوه پيدايش حكومت‌هاي محلي و دولت‌هاي مستقل مي‌پردازد.

در بخش دوم نيز جنگ‌هاي تاريخ ايران در دوران تيموريان مورد بررسي قرار گرفته است. لشكركشي‌هاي تيمور به خوارزم طي چهار نوبت، حمله به خراسان، مازندران و استرآباد، يورش‌هاي سه ساله، پنج ساله و هفت ساله، جنگ سپاهيان تيموري در تريكه و حوادث جنگي زمان جانشينان وي، مطالبي است كه در اين بخش آمده است.

به گفته عباس رمضاني، بعد از فروپاشي حكومت خوارزمشاهيان، مغولان براي دست انداختن به سر تا سر ايران دست به كار شدند و در بسياري از عرصه‌ها نيز موفقيت‌هايي به دست آوردند. پيشرفت‌ها و پيروزي‌هاي اين قوم در ايران خسارت‌هاي زيانباري براي كشور ما داشت و مشكلات فراواني براي اقشار مختلف مردم پديد آورد. مسايلي كه آن تا قرن‌ها بعد ادامه داشت و در حال حاضر نيز انسان با مطالعه فجايع مغول‌ها در ايران، رخ داده‌ها و حوادث خونبار اين دوره از تاريخ ايران متأثر و غمگين مي‌شود.

پس از جنگ‌هاي مكرري كه چنگيزخان و فرزندان او براي فتح سرزمين‌هاي ايران انجام دادند، منگوقاآن، پسر تولوي و نوه چنگيز، هلاكوخان را به ايران فرستاد. او با تخريب قلاع اسماعيليه در ايران و به اسارت گرفتن ركن‌الدين خورشاه، پايان كار اسماعيليان را اعلام كرد و آنگاه با ورود بغداد، بر مستعصم، آخرين خليفه عباسي مسلط شد و به خلاقيت عباسيان خاتمه داد.

چاپ نخست كتاب تاريخي «سيل بنيان‌كن» نوشته عباس رمضاني در 70 صفحه با شمارگان 2000 نسخه و بهاي 1300 تومان به كوشش انتشارات كتاب تارار منتشر شده و در دسترس تاريخ‌پژوهان و علاقه‌مندان قرار دارد.
کد مطلب : ۹۵۸۱۴
https://www.ibna.ir/vdcgt79y.ak9nq4prra.html
گزارشگر : اناهید خزیر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

در خیمه کتاب