نخستین دفتر شعر رسول رخشا با عنوان «از پشت عینک من» منتشر می‌شود. شعرهای این دفتر حاصل نخستین تجربه‌های رخشا در حوزه شعر است که بیشتر به بیان اندیشه‌های فردی شاعر پیرامون محیط اطراف او پرداخته‌اند.
رسول رخشا
رسول رخشا

رخشا در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره این دفتر شعر گفت: دفتر شعر «از پشت عینک من» دربرگیرنده 28 قطعه شعر نسبتا بلند سروده شده در قالب آزاد و طی سال‌های 1382 تا 1387 است.

وی ادامه داد: این اشعار پیرامون مضمون ویژه‌ای سروده نشده‌اند و بیشتر نگاه فردی‌ام به جهان پیرامون من را نشان می‌دهند. جنبه تغزل در این سروده‌ها قوی‌تر است، اما خالی از ظرفیت‌های شعر اجتماعی نیز نیستند؛ هرچند بحث فردیت در این اشعار بیشتر به چشم می‌آید.

این شاعر با اشاره به آغاز فعالیت مطبوعاتی‌اش و انتشار نخستین اشعار و یادداشت‌هایش تشریح کرد: از انتشار نخستین شعرها و یادداشت‌هایم در مطبوعات بیش از 10 سال می‌گذرد. البته به همین اندازه نیز سابقه فعالیت مطبوعاتی دارم. برهمین اساس باید پیش‌تر مجموعه شعری را منتشر می‌کردم؛ اما به دلیل حساسیت‌هایی که در این حوزه دارم چاپ مجموعه شعرم به تعویق افتاد.

وی افزود: در حال حاضر مجموعه شعر دیگری را آماده چاپ دارم؛ اما برای انتشار آن اقدامی نکرده‌ام تا نخستین دفترم به بازار کتاب بیاید. معتقدم شعرهای این دفتر حاصل تجربه من در یک بازه زمانی ویژه هستند که باید منتشر شوند.

رخشا تاکید کرد: البته اشعار مجموعه دوم من از نظر فضا و ساختار با این مجموعه تفاوت‌های بسیاری دارد.

وی درباره ویژگی‌های شعرهای نخستین دفتر شعرش اظهار داشت: به‌نظرم در اشعار این دفتر رفتارهای فرمی و زبانی چندان برجسته نیست. البته در این سروده‌ها دغدغه فرم وجود دارد؛ اما به‌طور عمده این مسائل به عنوان یک ویژگی در شعرهای من دیده نمی‌شوند.

این شاعر در پایان یادآور شد: تاکید بیشتر من در این شعرها بر تصویرسازی در شعر و بحث محتوا بوده است. به عبارت دیگر فرم و زبان در خدمت محتوای شعر هستند.

رسول رخشا متولد 1358 است. نخستین دفتر شعر او با عنوان «از پشت عینک من» در 75 صفحه توسط انتشارات آهنگ‌ دیگر مجوز انتشار را دریافت کرده و مراحل نشر را طی می‌کند.

کد مطلب : ۹۳۹۸۲
https://www.ibna.ir/vdcauono.49nea15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بزرگداشت حافظ
مردی که نادر بود
پرونده ویژه بزرگداشت فردوسی