با برگزیدگان چهاردهمین جایزه «کتاب فصل»(ادب و هنر)/ ۷

ترکی: پایان «کتاب فصل» آغاز فصل تازه‌ای است

محمدرضا ترکی، شاعر شایسته تقدیر در چهاردهمین دوره جایزه «کتاب فصل»، معتقد است کتاب‌های برگزیده و معرفی شده در این جایزه باید نقد و بررسی شوند و اختتامیه هر دوره از این جایزه آغاز فصل تازه‌ای برای دست‌اندرکاران کتاب باشد.\
محمدرضا ترکی
محمدرضا ترکی

ترکی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: مجموعه شعر «خاکستر آیینه» سومین دفتر شعر من است که در این دوره از جایزه «کتاب فصل» در بخش «ادبیات» شایسته تقدیر شناخته شد.

وی درباره تعداد سروده‌ها و فضای اشعار این مجموعه توضیح داد: در مجموعه شعر «خاکستر آیینه» غزل و تغزل حرف نخست را می‌زند. حدود 40 غزل در این مجموعه گنجانده شده است. بعد از مضامین تغزلی، مفاهیم اندیشه‌ای قوی و دغدغه‌های فکری رتبه دوم را در این مجموعه دارند.

این شاعر افزود: چهار پنج سروده با مضامین اجتماعی هم در این کتاب آمده است که در حال و هوای مسائل روز سروده شده‌اند.

وی به برخی از اشعارش در قالب شعر نو در این مجموعه اشاره و تصریح کرد: در ادامه غزل‌های این مجموعه حدود 20 سروده در قالب شعر نو و سپید نیز گنجانده شده است. بقیه سروده‌های مجموعه شعر «خاکستر آیینه» در قالب رباعی، دوبیتی و تک بیتی‌های به هم پیوسته و سروده‌هایی با زبان محاوره هستند.

ترکی درباره جایزه «کتاب فصل» اظهار داشت: این جایزه توانسته است جای خودش را به عنوان یک جایزه معتبر در فضای فرهنگی ما باز کند. اما جدی گرفتن داوری‌ها و استفاده از طیف گسترده‌تری از داوران و اهل نظر در جریان این جایزه می‌تواند بر اعتبار بیشتر آن بیفزاید.

وی اختتامیه جایزه «کتاب فصل» را سرآغاز فصل تازه‌ای برای معرفی آثار خوب و قابل تامل معرفی کرد و توضیح داد: متاسفانه در اقتصاد نشر ما تنها کتاب‌های ویژه‌ای هستند که از امکان واقعی توزیع و نشر حرفه‌ای برخوردار می‌شوند و می‌توانند به دست مخاطبان واقعی خودشان برسند.

این شاعر ادامه داد: بیشتر کتاب‌ها حتی اگر کتاب‌هایی خواندنی و مفید باشند، معمولا از توزیع درست و روزآمدی برخوردار نیستند و چنان‌که شایسته است معرفی نمی‌شوند و در عرصه توزیع عقیم می‌مانند.

وی یادآور شد: بیشتر این آثار در گیرودار مشکلات نشر و توزیع و تنگ‌چشمی‌ها هرگز به صورت شایسته‌ای دیده نمی‌شوند؛ تا چه رسد به این‌که مورد نقد و ارزیابی جدی قرار گیرند. شاید بتوان از راه جایزه‌ها و جشنواره‌هایی مثل «کتاب فصل» شماری از آثار را به جامعه مشتاق مطالعه شناساند و تا حدودی چرخه معیوب توزیع کتاب را اصلاح کرد.

مجموعه شعر «خاکستر آیینه» سروده محمدرضا ترکی در تابستان امسال توسط انتشارات انجمن شاعران ایران منتشر و راهی بازار کتاب شد. این دفتر شعر در چهاردهمین دوره جایزه «کتاب فصل» در بخش «ادبیات» شایسته تقدیر شناخته شد.

کد مطلب : ۹۱۲۹۲
https://www.ibna.ir/vdcciiqo.2bqso8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بزرگداشت حافظ
مردی که نادر بود
پرونده ویژه بزرگداشت فردوسی