فرشته نوبخت، وبلاگ‌نویسی که برای یکی از نوشته‌هایش شايسته تقدير حوزه ادبيات داستاني هفتمين جشنواره نقد کتاب شده است، نقد ادبی در نشریات کشور را دچار نوعی رکود دانست. وی معتقد است جشنواره نقد می‌تواند راهی برای خروج از این رکود باشد._
فرشته نوبخت
فرشته نوبخت

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، فرشته نوبخت، برگزيده شايسته تقدير حوزه ادبيات داستاني در بخش «وبلاگ داستان» هفتمين جشنواره نقد كتاب،‌ در حاشيه اين مراسم كه بعدازظهر امروز (سه‌شنبه، 25 آبان) در سراي اهل قلم برپا شد گفت: در جشنواره نقد نگاهي بي‌طرف را شاهد بودم و واقعا انتظار برگزيده شدن نداشتم. پررنگ شدن جشنواره‌هاي اين‌چنيني تاثيرات موثر را در فضاي نقد در نشريات بر جاي خواهد گذاشت و انگيزه‌ها را تقويت خواهد كرد. 

وي با اشاره به فضاي نقد در نشريات امروز افزود: اين روزها ما با نوعي ركود در حوزه نقد در نشريات مواجه‌ هستيم. بخشي از نقدهايي كه در روزنامه‌ها و مجلات منتشر مي‌شوند، اغلب يادداشت يا مروري بر كتابند و غالبا علمي نيستند. يك سري از نقدهاي منتشر شده در مطبوعات نيز به دنبال رابطه با ناشر مطرح مي‌شوند. به همين دليل خود كتاب و نويسنده آن،‌ در مرحله دوم اهميت قرار دارند. 

اين روزنامه‌نگار تصريح كرد: متاسفانه مي‌توان گفت كه اين روزها منتقد فعال كم داريم و در صورتي كه اين‌گونه جشنوراه‌ها با رويكرد نقد، پررونق برپا شوند و هدف آن‌ها خود كتاب و ديدگاه‌هاي آكادميك باشد، ‌به زودي مي‌توان آن نگاه آزادنگر حاكم بر فضاي نقد و تحول اين حوزه را شاهد بود.

مطلب «يك حقيقت اندوهبار» نوشته فرشته نوبخت، در نقد كتاب «روز گراز» اثر محمد ايوبي، در بخش وبلاگ داستان و مقاله هفتمين جشنواره نقد كتاب شايسته تقدير شد. وی این مطلب را روی وبلاگ شخصی‌خود منتشر کرده است.

کد مطلب : ۸۸۰۴۱
https://www.ibna.ir/vdca6wna.49nay15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما