در پنجمین جلسه کارگاه «خلق ایده، ساخت فیلم‌نامه» مطرح شد؛

بهترین فیلم‌های دنیا آثار اقتباسی هستند

فیلم‌نامه‌نویس فیلم «نیاز» معتقد است: بهترین فیلم‌های دنیا، آثار اقتباسی هستند.
بهترین فیلم‌های دنیا آثار اقتباسی هستند
به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، علی‌اکبر قاضی‌نظام در پنجمین جلسه کارگاه «خلق ایده، ساخت فیلم‌نامه» که عصر روز گذشته ۱۷خردادماه برگزار شد، گفت: فیلم‌نامه با یک آشفتگی آغاز می‌شود و با تعدیل به پایان می‌رسد. برای تمرین بیشتر فیلم‌نامه‌نویسی خوب است قصه‌های کوتاه نویسندگان بزرگ را انتخاب کرده و آن را تبدیل به فیلم‌نامه‌های درخشان کوتاه کنیم. همچنین تا زمانی که چندین فیلم‌نامه کوتاه درخشان ننوشته‌ایم بهتر است از نگارش فیلم‌نامه بلند پرهیز کنیم.

وی با بیان اینکه بهترین فیلم‌های دنیا آثار اقتباسی هستند، افزود: همواره باید اصول اولیه فیلم‌نامه‌نویسی را فرابگیریم تا بتوانیم در روند نگارش فیلم‌نامه دست به نوآوری و خلاقیت بزنیم و از یاد نبریم که طرح داستانی قوی و خوب اهمیت بسزایی در نگارش فیلم‌نامه خوب دارد.

قاضی‌نظام خاطرنشان کرد: از اینکه برای طرح داستانی وقت و انرژی بسیاری بگذاریم، نباید خسته شویم و باید سعی کنیم به یک طرح خوب و استادانه برسیم که هم از انسجام برخوردار باشد و هم از تداوم به اوج و نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه صحنه کوچک‌ترین واحد فیلم‌نامه است، گفت: صحنه را تغییر مکان و گذشت زمان ایجاد می‌کند. هر صحنه باید حداقل اطلاعات کوچکی به ما بدهد و داستان را جلو ببرد و به‌هیچ‌وجه صحنه نباید بدون اطلاعات باشد.

قاضی‌نظام در پایان بیان کرد: بزرگان سینما می‌گویند هنر فیلم‌نامه‌نویسی در گزینش و تنظیم صحنه‌ها است.
 
کد مطلب : ۳۳۹۴۸۹
https://www.ibna.ir/vdcdjn0snyt0so6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

چالشهای تالیف در حوزه هنر