کتاب «ضلع یکم» نوشته عباس حیدری مقدم آرانی و محمد صانعی راهی بازار نشر شد.
«ضلع یکم»؛ اثری تازه و خواندنی از نقش ژاندارمری در دفاع‌ مقدس
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «ضلع یکم» نوشته عباس حیدری مقدم آرانی و محمد صانعی در ۳ جلد ۱۰۸۰ صفحه‌ای و با شمارگان ۲۰۰ نسخه به‌تازگی توسط انتشارات سرو موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این مجموعه سه جلدی بعد از سه سال مصاحبه با حدود ۹۰ نفر از رزمندگان و فرماندهان ژاندارمری و تدوین مطالب راویان در سه جلد به چاپ رسیده است.

جلد اول این مجموعه شامل چهارفصل است، که در فصل اول با ژاندارمری تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در فصل دوم به نقش ژاندارمری در همراهی با مردم در پیروزی انقلاب، در فصل سوم به نقش ژاندارمری در مقابله با غائله ترکمن و دیگر مناطق استان‌های شمالی، و در فصل چهارم نقش ژاندارمری در امنیت پایدار در شرق کشور پرداخته است.

جلد دوم این مجموعه حاوی تاریخ شفاهی رزمندگان ژاندارمری در مناطق مرزی با عراق است، این جلد شامل سه فصل، که در فصل اول به خاطرات رزمندگان ژاندارمری در ارتباط با تحرکات نظامی ارتش عراق در پاسگاه‌های مرزی قبل از تهاجم رسمی به سرزمین ایران، در فصل دوم به نقش گارد ساحلی ژاندارمری در مقابله با تحرکات دشمن در خطوط ساحلی و در فصل سوم به خاطرات شفاهی رزمندگان ژاندارمری در ماموریت‌های آفندی و پدافندی در دفاع مقدس پرداخته است.

جلد سوم این مجموعه سه جلدی، شامل سه فصل است که در فصل اول شامل خاطرات شفاهی ماموریت‌های ژاندارمری در جبهه شمال‌غرب کشور، در فصل دوم به نقش آموزش و دانشجویان دانشکده افسری در دفاع مقدس، و در فصل سوم به تامین امنیت پشت جبهه در دوران دفاع مقدس پرداخته است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
ژاندارمری یکی از نهاد‌های انتظامی و مرزبانی ایران بود که در سال ۱۲۹۰ در دورهُ قاجار تشکیل شد و مسئولیت امنیت راه‌ها و اماکن بیرون شهری را به عهده داشت. سال ۱۲۹۷ میرزا حسن خان وثوق الدوله به منظور تقویت قوای ژاندارمری، تعداد ۱۳ واحد نظامی ژاندارمری را در کشور ایجاد کرد. در ادامه تحولات سازمانی ژاندارمری و با پیروزی انقلاب اسلامی، از سال ۱۳۷۰ سه ضلح مثلث انتظامی کشور (ژاندارمری، شهربانی و کمیته انقلاب اسلامی) ادغام و تحت عنوان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

این کتاب با شمارگان ۲۰۰ نسخه و بهای دوره‌ای ۳ جلدی ۵۴۰ هزارتومان منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت سفارش و خرید کتاب با انتشارات سرو موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به شماره ۸۸۶۵۷۰۲۶ داخلی (۶۵۶ و ۶۵۷) تماس حاصل فرمایند.
کد مطلب : ۳۳۸۹۲۲
https://www.ibna.ir/vdcewv8xwjh8xoi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

در خیمه کتاب