کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

مديرعامل انتشارات به‌‌نشر خبر داد؛

اجرای برنامه‌های فرهنگی‌ترویجی کتاب‌محور در دهه کرامت رضوی

2 خرداد 1402 ساعت 22:00

حسین سعیدی، مديرعامل انتشارات به‌‌نشر گفت: همزمان با دهه کرامت رضوی، برنامه‌های فرهنگی‌ترویجی کتاب‌محور با در نظر داشتن محور «ما، امام رضا(ع) و کتاب» برگزار می‌شود.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، حسین سعیدی در این خصوص گفت: محور تمام فعالیت‌های انتشارات به‌نشر در دهه کرامت رضوی «ما، امام رضا(ع) و کتاب» است؛ ما سعی کردیم پیوند این سه مفهوم را در تمامی برنامه‌ها دنبال کنیم.

وی افزود: پیرو تحقق این شعار، برنامه اصلی انتشارات به‌نشر رویداد کتاب‌محور«قلم‌گاه» در گستره ملی است. کتاب «چشمه‌های بهشت» نوشته محمدهادی زاهدی که گزیده‌ای از کتاب «عیون‌الاخبار امام رضا(ع)» است، منبع مطالعاتی این رویداد است. علاقه‌مندان می‌توانند در بخش عمومی بعد از مطالعه کتاب به سوالات پاسخ دهند. در این مسابقه بخش ویژه نیز در نظر گرفته شده است که هنرمندان، نویسندگان و تصویرگران می‌توانند براساس کتاب «چشمه‌های بهشت» آثار تولیدی خود را در حوزه‌های متنی و تصویری ارائه دهند و با محور قرار دادن بخشی از کتاب به تولید محتوا بپردازند. انتشارات به‌نشر کلیه محتواهای برگزیده متنی و تصویری را حمایت و چاپ خواهد کرد.

آغاز به کار کتابفروشی سیار در سطح روستاهای استان خراسان رضوی 
وی ادامه داد: با توجه به اجرای خوب و موفق کتابفروشی سیار در عید نوروز بر آن شدیم که در دهه کرامت رضوی هم کتابفروشی سیار را دوباره راه‌اندازی کنیم. از این رو در دهه کرامت سه دستگاه مینی‌بوس با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مجهز شده و به عنوان کتابفروشی سیار با اجرای مسابقه کتابخوانی، نمایش و ارائه خدمات کتاب‌محور در سطح روستاهای استان خراسان رضوی مشغول به فعالیت خواهد شد.

سعیدی ضمن اشاره به آغاز به کار سومین فروشگاه کتاب رضوی در دهه کرامت بیان کرد: در راستای توسعه فروشگاه‌های کتاب و مراکز عرضه کتاب و محصولات فرهنگی با استانداردهای تراز، فروشگاه کتاب حرم مطهر رضوی در خیابان طبرسی بازسازی شده و با ارائه ۱۶ هزار جلد کتاب و محصولات فرهنگی در فضایی زیبا راه‌اندازی خواهد شد.

مديرعامل انتشارات به‌نشر گفت: در برنامه‌های فرهنگی برگزارشده، بن تخفیف ۳۰ درصدی کتاب به کودکان اهدا می‌شود که افراد می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های کتاب مرکزی انتشارات به‌نشر واقع در خیابان امام خمینی(ره) از این تخفیف‌ها بهره‌مند شوند. 

وی با اشاره به برگزاری نشست‌های نقدوبررسی آثار در دهه کرامت رضوی در فروشگاه‌های کتاب به‌نشر توضیح داد: نشست نقدوبررسی کتاب‌های «زیست‌نامه مادر امام رضا(ع)» نوشته ناهید طیبی در فروشگاه کتاب رضوی شهر قم و کتاب «من و آقای همسایه» در فروشگاه کتاب انتشارات به‌نشر واقع در تهران با حضور کارشناسان، نویسندگان و جمعی از علاقه‌مندان به کتاب برگزار خواهد شد. همچنین دومین نشست عصرانه داستان‌نویسان رضوی در دهه کرامت، در مشهد برگزار می‌شود.

اجرای برنامه «کتاب، نمایش و بازی»
حسین سعیدی درباره رویدادهای کتاب‌محور به‌نشر در دهه کرامت گفت: در روزهای دهه کرامت رضوی دو رویداد کتاب‌محور با عنوان «کتاب، نمایش و بازی» در فروشگاه‌های مرکزی کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر و کتابفروشی شهدای تیپ فاطمیون واقع در منطقه گلشهر برگزار می‌شود. در این برنامه‌های کودکانه، اجرای نمایش و بازی بر اساس تازه‌ترین کتاب‌های کلر ژوبرت، نویسنده فعال حوزه کودک و نوجوان خواهد بود. در این برنامه، کودکان تماشاگر در اجرای نمایش با عروسک‌گردان و گویندگان همراهی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه کودکان و نوجوانان نیازمند محصولات فرهنگی کتاب‌محور هستند، افزود: در دهه کرامت رضوی دو ویژه‌نامه برای کودکان و نوجوانان با عنوان «نقاره‌خانه» و «گلدسته» در گروه تولید انتشارات به‌نشر با مشارکت و حمایت سازمان علمی‌فرهنگی آستان قدس رضوی چاپ می‌شود که این ویژه‌نامه‌ها با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با معارف امام رضا(ع)، سرگرمی، قصه و مسابقه در ۱۰ هزار نسخه منتشر شده و طی دهه کرامت رضوی در حرم مطهر رضوی توزیع خواهد شد.

سعیدی ادامه داد: در دهه کرامت رضوی دو نمایشگاه کتاب رضوی در ورودی باب‌الجواد و باب‌الرضا(ع) راه‌اندازی خواهد شد که به عرضه کتاب و محصولات فرهنگی با موضوع امام رضا(ع) به زائران می‌پردازند.

سعیدی افزود: پنجمین شماره از ماهنامه انتشارات به‌نشر با تغییر اندکی در عنوان مجله از این شماره، با نام «کتاب رضوی» منتشر می‌شود. کتاب رضوی خردادماه ویژه دهه کرامت است و مطالبی خواندنی در این‌باره در این شماره به چشم می‌خورد.

مدیرعامل انتشارات به‌نشر ضمن بیان این نکته که دور دوم «عصرانه داستان‌نویسان رضوی» از ماه گذشته آغاز شده است، گفت: دومین جلسه نشست داستان‌نویسان رضوی در ایام دهه کرامت به دبیری علیرضا مهرداد در فروشگاه مرکزی به‌نشر برگزار می‌شود.

وی در پایان گفت: پیرو ایجاد فضایی شاد و خاطره‌انگیز برای دختران، رویدادی با مشارکت مؤسسه مهتدی در فروشگاه مرکزی به‌نشر با عنوان «یک قرار دخترانه، روز معصومه» برگزار می‌شود. در این برنامه بخش‌های متنوع بازی، سرگرمی، قصه‌خوانی، تئاتر و جشن تدارک دیده شده است و همه دختران و بانوان مشهدی می‌توانند در این جشن شرکت کنند.


کد مطلب: 338614

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/naghli/338614/اجرای-برنامه-های-فرهنگی-ترویجی-کتاب-محور-دهه-کرامت-رضوی

ایبنا
  https://www.ibna.ir