کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی استان کرمان مطرح شد؛

کتابخانه سیار خودرویی در رفسنجان دائر می‌شود/ کمبود فضای مطالعاتی در استان کرمان

1 خرداد 1402 ساعت 13:34

در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی کرمان با استاندار اعلام شد که اولین کتابخانه سیار با خودرو در استان کرمان تا دو ماه آینده در رفسنجان دائر می‌شود و شروع به کار خواهد کرد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در کرمان، محمد مهدی فداکار استاندار کرمان  در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان کرمان با اشاره به تعداد محدود کتابخانه‌ها در جنوب استان کرمان، بیان کرد: یک ساختمان دو طبقه نیمه تمام در مصلای جیرفت وجود دارد که طرح آن به دلیل مشکلات متوقف و تبدیل به یک مدرسه غیرانتفاعی قرآنی شده است‌. 

وی ادامه داد: این فضا که حدود ۲ هزار و ۴۰۰ مربع زیربنا دارد، فرصت مناسبی است که پس از اتمام مدارس، این ساختمان تخلیه و به کمک خیران و بخش خصوصی ساخته شود و مشکل فضای کتابخانه شهر جیرفت برطرف شود. 

وی خاطرنشان کرد: چنانچه امکان واگذاری زمین به نهاد کتابخانه‌ها وجود داشته باشد، فرآیند واگذاری آن انجام و از طریق تهاتر، ساخت کتابخانه انجام شود. 

شاهد کمبود فضای مطالعاتی در استان کرمان هستیم

«احمد وفایی» مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان کرمان در این دیدار با اشاره به اینکه بیش از ۱۳۰ باب کتابخانه در استان در حال فعالیت است، افزود: در استان شاهد کمبود فضای مطالعاتی هستیم از طرف دیگر گرانی کتاب باعث افزایش عضویت در کتابخانه‌ها شده است. 

وی با بیان این مطلب که بیش از یک میلیون کتاب در استان کرمان در سال گذشته به امانت داده شده است، عنوان کرد: همچنین یک میلیون و ۵۰۰ هزار مراجعه کننده در سال گذشته به کتابخانه‌های استان داشته‌ایم. 

وفایی، تعداد اعضای کودک کتابخانه‌های استان را ۵ هزار نفر عنوان کرد و گفت: تعداد یک میلیون و ۷۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های استان موجود است. 

وی با بیان این مطلب که محدودیت‌هایی جهت ایجاد کتابخانه‌ها در سطح استان وجود دارد، ابراز داشت: برخی کتابخانه‌ها به صورت مشارکتی و با همکاری خیرین درحال استفاده‌ است، اما متاسفانه در این زمینه شاهد مشکلات و حواشی هستیم که باید مدیریت شود. 

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های استان کرمان با اشاره به اینکه کتابخانه شهرستان تازه تاسیس جازموریان با فراهم کردن زیرساخت‌ها و نیروی انسانی آن افتتاح شده است، ادامه داد: خیران بیش از یک میلیارد تومان به نهاد کتابخانه‌ها در سال گذشته علی رغم وجود مشکلات، کمک کرده‌اند که جای تقدیر و تشکر دارد. 

وی ساخت و ارائه خدمات کتابخانه‌ها در مناطق شهری کرمان را نامتوازن عنوان کرد و گفت: در برخی نقاط شهر کرمان متاسفانه هیچ کتابخانه‌ای موجود نیست و این امر مشکلاتی را برای افراد متقاضی به وجود می‌آورد که برای حل این مسئله پیگیر ساخت و احداث کتابخانه‌هایی در سطح شهر کرمان هستیم. 

وفایی تصریح کرد: اولین کتابخانه سیار با خودرو در استان کرمان، در شهر رفسنجان تا دو ماه آینده دایر و شروع به کار خواهد کرد. 

وحیدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان در این دیدار گفت: در جریان سفر رئیس جمهور به استان، مبلغ ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای نهاد کتابخانه‌های استان مصوب شده است که ۵ میلیارد تومان آن تخصیص یافته و ۱۵ میلیارد آن در صورت تامین زمین تخصیص داده می‌شود. 


کد مطلب: 338523

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/naghli/338523/کتابخانه-سیار-خودرویی-رفسنجان-دائر-می-شود-کمبود-فضای-مطالعاتی-استان-کرمان

ایبنا
  https://www.ibna.ir