معاون سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی:

پرونده ثبت جهانی «زیارت رضوی» امسال به یونسکو ارسال می‌شود

معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از ارسال پرونده ثبت جهانی «زیارت رضوی» به یونسکو در سال جاری خبر داد.
پرونده ثبت جهانی «زیارت رضوی» امسال به یونسکو ارسال می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در خراسان رضوی مهدی قیصری‌نیک گفت: این سازمان در اولین گام در مسیر معرفی و ثبت میراث ملموس و ناملموس آستان قدس رضوی در فهرست آثار ملی و معنوی ایران، موفق به ثبت «زیارت رضوی» در فهرست میراث فرهنگی معنوی ملی کشور در دی ماه 1398 شد.

وی افزود: بی‌شک با ثبت موضوع زیارت رضوی در فهرست میراث معنوی ملی ایران، مسیری تازه برای معرفی میراث ناملموس مجموعه حرم مطهر رضوی، به جهانیان گشوده شده است.

قیصری‌نیک ادامه داد: به این ترتیب تکمیل و ارسال پرونده ثبت زیارت رضوی برای دفاع در سال جاری به سازمان جهانی یونسکو برای ثبت در فهرست میراث ناملموس جهانی پیگیری می‌شود که می‌تواند آغازگر مسیری نو در این حوزه باشد.

 همچنین معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی آستان قدس رضوی به ثبت 65 اثر بی‌بدیل موزه رضوی در فهرست آثار ملی ایران در طی سال‌های 1399، 1400 و 1401 اشاره کرد و گفت: در سال گذشته علاوه بر پیگیری ثبت میراث ملموس موزه رضوی، پرونده ثبت میراث ناملموس آستان قدس رضوی از جمله آیین‌های خطبه‌خوانی و آیین صفه نیز در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: پرونده آن‌ها تکمیل و به همراه فیلمی از مراسم برای ثبت به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارسال شده است، از این رو امیدواریم در اوایل سال جاری جلسه دفاع آن در تهران برگزار شود و موفق به ثبت این دو آیین ارزشمند حرم مطهر در فهرست میراث معنوی کشور نیز شده و قدمی مؤثر در معرفی آیین‌های این آستان مقدس به جهانیان برداریم.
 
کد مطلب : ۳۳۸۴۷۷
https://www.ibna.ir/vdcjaoetauqetxz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه کتاب 1402