وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام تسلیت درگذشت پدر ویراستاری ایران؛

سمیعی گیلانی دانشمندی فروتن با ذهنی شکوفا بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیام، درگذشت استاد احمد سمیعی گیلانی مترجم، نویسنده، ویراستار پیشکسوت و مدیر گروه ادبیات معاصر فرهنگستان زبان و ادب فارسی را تسلیت گفت.
سمیعی گیلانی دانشمندی فروتن با ذهنی شکوفا بود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)  متن این پیام به شرح زیر است:

إنّا لله و إنّا إلیه راجعون
«خبر ضایعه درگذشت استاد احمد سمیعی گیلانی مترجم، نویسنده، ویراستار پیشکسوت و مدیر گروه ادبیات معاصر فرهنگستان زبان و ادب فارسی در آغازین روزهای شکفتگی طبیعت باعث تاسف و تاثر این جانب گردید. استاد سمیعی گیلانی بزرگمردی از تبار فرهنگ و چهره ماندگار رشته ادبیات و ویرایش بود که اطلاق عنوان پدر ویراستاری نوین ایران و کاروان‌سالار ویرایش، زیبنده و شایسته نام سترگ ایشان است.

استاد فقید، احمد سمیعی گیلانی دانشور بزرگ ایران و فرزند برومند و افتخار‌آفرین خطه گیلان، همان سرزمینی که از دیر‌باز، مهد مردان و زنان بزرگ عرصه‌های دین، دانش، سیاست، فرهنگ وهنر بوده ‌است. ایشان عمر ارزشمند خود را وقف علم و معرفت و دانایی کرد و به شکرانه عنایتی که خداوند در این مسیر به او داشت، منشأ آثار گرانقدر و ماندگار در عرصه فرهنگ و ادب این سرزمین شد. این  خدمتگزار برجسته فرهنگ، به راستی مجمعی از خصال  پسندیده بودند؛ دانشمندی فروتن، متین، آرام و موقر؛ با ذهنی شکوفا، بیانی دلنشین و بینشی عمیق.

این شخصیت تکرارنشدنی، سال‌ها خالصانه و عاشقانه، خدمات بی‌پایانی را به فرهنگ ایران زمین ارائه  کرد.
مجموعه کتاب‌هایی که ایشان ترجمه، تالیف و ویراستاری کرده‌اند، خود، به اندازه یک کتابخانه است. بی‌شک نام ایشان بر تارک سپیده فرهنگ پُربار  این سرزمین خواهد درخشید.

اینجانب درگذشت استاد احمد سمیعی گیلانی را به خانواده گرامی ایشان، اعضای محترم فرهنگستان زبان و ادب فارسی و تمامی فرهیختگان، اهل قلم و پژوهندگان و خصوصا مردم شریف گیلان عزیز تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند رحمان برای ایشان رحمت و مغفرت و جهت بستگان و دوستداران صبوری و شکیبایی آرزومندم.»


به گزارش ایبنا؛ به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استاد احمد سمیعی (گیلانی) ۱۱ بهمن ۱۲۹۹ در رشت به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در این شهر گذراند و سپس وارد دانشگاه تهران شد. اواخر دهه ۱۳۴۰ به‌عنوان ویراستار در موسسه انتشارات فرانکلین آن زمان مشغول خدمت شد و به‌ موازات آن دوره کارشناسی‌‌ارشد زبان‌شناسی را در دانشگاه تهران گذراند.
 
استاد سمیعی  در کنار حرفه ویراستاری، مولف چندین کتاب در زمینه آیین نگارش و ویرایش تالیف‌ و نگارنده مقاله‌های ارزشمندی در  این حوزه بود. این استاد فقید ادبیات، در کارنامه حرفه ای خود مترجم آثار ادبی بسیاری از بزرگان داستان جهان را نیز دارا است.
کد مطلب : ۳۳۴۵۳۴
https://www.ibna.ir/vdcjtxetxuqetiz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

در خیمه کتاب