کتاب «ریتم در موسیقی» مجموعه درس‌ها و تمرین‌های طبقه‌بندی‌شده ریتم و وزن در موسیقی تألیف شهرام مظلومی از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.
«ریتم در موسیقی» به چاپ چهل و سوم رسید
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «ریتم در موسیقی» مجموعه درس‌ها و تمرین‌های طبقه‌بندی‌شده ریتم و وزن در موسیقی است که در شش فصل تدوین یافته و تأکید مطالب آن بیشتر بر اجرای فیگورهای ریتمیک و پیوند آنها با یکدیگر است:
1- ریتم‌های ساده و ترکیبی (قسمت اول)، 2- ریتم‌های ساده و ترکیبی (قسمت دوم)، 3- سکوت و اجرای سکوت در ریتم‌های ساده و ترکیبی، 4- تغییر شکل در ضرب میزان‌ها، 5- ریتم‌ها و میزان‌های لنگ و اختلاط فیگورهای ریتمیک ساده و ترکیبی، 6- تمرین‌های ویژه، فصل‌های این کتاب‌اند.
 
مباحث تئوریک و نظری، به دلیل گستردگی بسیار، در این کتاب گنجانده نشده است و صرفاً جنبة عملی و کاربردی و تمرینی ریتم و وزن در موسیقی مد نظر بوده است. خواننده‌ای که قصد استفاده از این کتاب را دارد باید با مقدمات موسیقی آشنا باشد و نت‌خوانی نیز بداند.
 
شهرام مظلومی آهنگساز و مدرس دانشگاه است. او برنده دیپلم افتخار آهنگسازی سیزدهمین جشنوارۀ موسیقی فجر، برندۀ تندیس و دیپلم افتخار آهنگسازی چهاردهمین جشنوارۀ بین‌المللی موسیقی فجر، برنده جایزه ویژه آهنگسازی و دیپلم افتخار موسیقی سال امام علی و همچنین برنده جایزه ویژه تنظیم موسیقی محلی است.
 
او که فارغ‌التحصیل انجمن خوشنویسان ایران نیز است، تألیفات و مقالات زیادی را به چاپ رسانده است که از جملۀ آن‌ها می‌توان به کتاب «ریتم در موسیقی»، نسبت‌های طلایی در سازهای ایرانی، انگاره‌های ردیف موسیقی ایران، ملودی‌نویسی دورۀ باروک و کلاسیک اشاره کرد.
 
از آثار هنری او هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: کوارتت زهی بر اساس ملودی‌های محلی، سوئیت سمفونیک بهار، ساخت قطعات برای ارکستر سمفونیک، کنسرتینو برای سنتور و ارکستر، آهنگسازی و تنظیم قطعات موسیقی متن، ملی، سنتی و محلی.
 
چاپ چهل و سوم این کتاب در 77 صفحۀ رقعی، شمارگان 5.000 نسخه و با قیمت 60.000 تومان از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقمندان به مباحث این حوزه قرار گرفته است.
 
 
کد مطلب : ۳۳۴۳۲۶
https://www.ibna.ir/vdcir5apqt1app2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده ویژه تئاتر و فیلم فجر