کتاب «عطر گل‌های لیلیوم» در مشهد رونمایی شد؛

عطر گلهای لیلیوم؛ روایتی داستانی از زندگی جانباز دوران دفاع مقدس

آیین رونمایی از کتاب «عطر گلهای لیلیوم» با حضور نویسنده اثر، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و جمعی از فعالان حوزه فرهنگی و علاقمندان در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس‌سره) مشهد برگزار شد.
عطر گلهای لیلیوم؛ روایتی داستانی از زندگی جانباز دوران دفاع مقدس
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در خراسان رضوی، آیین رونمایی از کتاب «عطر گلهای لیلیوم» با حضور سمانه واعظی، نویسنده اثر؛ حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و جمعی از فعالان حوزه فرهنگی و علاقه‌مندان در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس‌سره) مشهد برگزار شد.
 
 حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، اظهار کرد: ایشان یک اثر ارزشمند در حوزه ادبیات دفاع مقدس برای مخاطبین ارائه کرده‌اند. اصل برگزاری ویژه‌برنامه‌های رونمایی از کتاب که جزء سیاست‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است و به نوعی می‌توان خراسان رضوی را در آن پیشگام دانست، برگزاری نوعی جشن تولد برای کتاب نوشته شده است.
 
علی اکبر سبزیان تصریح کرد: هدف دیگر از برگزاری این برنامه‌ها، معرفی آثار فاخر و یا تازه منتشر شده در حوزه ادبیات دفاع مقدس است. در واقع کتاب عاملی است که باعث می‌شود نویسنده و یا راوی با واسطه و بصورت کامل‌تری با مخاطبین در ارتباط باشد. مصداق بارز هدف از برگزاری آئین رونمایی از کتاب را می‌توان در معرفی و خوانش کتاب توسط رسانه ملی دید که پس از آن شاهد حضور مردم در کتابخانه‌ها برای دریافت کتاب معرفی شده و یا افزایش تقاضای خرید آن در کتاب‌فروشی‌ها هستیم. 
 
وی ابراز کرد: معتقد هستم در معارف انقلاب اسلامی و ادبیات پایداری و دفاع مقدس باید به همه زوایای این اتفاقات بزرگ توجه کرد. اگر هدف، بررسی ریشه‌های انقلاب و تولید محتوای فرهنگی وهنری مناسب است، باید زاویه نگاه‌های مخلتف اقشار و اصناف را در نظر بگیریم. این بدین معنا است که باید این رویداد را از نگاه کودک، نوجوان، کاسب، کارمند و ... آن دوران نیز دید و سپس اقدام به نوشتن کرد.
 
مدیرکل کتابخانه‎‌های عمومی خراسان رضوی با اشاره به قلم زنانه کتاب «عطر گلهای لیلیوم»، بیان کرد: نگاه زنانه و مادرانه به ادبیات پایداری و دفاع مقدس باعث دیده شدن بخشهای پوشیده‌ای از دوران دفاع مقدس می‌شود. 
 
در ادامه سمانه واعظی، نویسنده کتاب «عطر گلهای لیلیوم» گفت: این کتاب روایتی داستانی و واقعی از زندگی جانباز دوران دفاع مقدس است که برای درمان به آلمان سفر می‌کند. کشور آلمان شرط رسیدگی و درمان ایشان را قبول پناهندگی اعلام می‌کند، اما این جانباز سربلند از پذیرش این مسئله خودداری کرده و بدون هیچگونه انجام اقدامات پزشکی و درمانی به ایران باز می‌گردد.
 
وی در خصوص نحوه نگارش کتاب، بیان کرد: این کتاب حاصل دستنوشته‌‌های چندین ساله من است. به واسطه نوقلم بودن و نداشتن تجربه نویسندگی، این دستنوشته‌ها پس از 8 سال به کتابی با عنوان «عطر گلهای لیلیوم» تبدیل شد.
 
کتاب «عطر گلهای لیلیوم» اثر سمانه واعظی در سال 1401 توسط انتشارات بهار اندیشه شهرستان مشهد و در 114 صفحه به چاپ رسیده است. همچنین در پایان بخشهایی از کتاب توسط حاضرین و ماریه رحیمی، کارشناس مسئول منابع اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی نیز خوانش شد.
کد مطلب : ۳۳۲۱۶۳
https://www.ibna.ir/vdcfv0dmmw6dmya.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال