«شمع حرم‌خانه» خاطرات مردم زنجان از ایام شهادت حاج قاسم سلیمانی به قلم فاطمه کنعانی و فریده ‌الیاسی‌فرد از سوی انتشارات «راه یار» چاپ و روانه بازار نشر شد.
«شمع حرم‌خانه» منتشر شد/ خاطراتی از شور حسینی زنجانی‌ها در سوگ حاج قاسم
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «شمع حرم‌خانه» خاطرات مردم زنجان از ایام شهادت حاج قاسم سلیمانی به قلم فاطمه کنعانی و فریده ‌الیاسی‌فرد از سوی انتشارات «راه یار» چاپ و روانه بازار نشر شد.
 
باید خودت میان جمعیت عظیم مردم زنجان باشی تا بفهمی هشتمین روز ماه محرم، چه حال‌وهوایی دارد. دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان، سال‌هاست که در این روز به‌یاد عَلَم‌دار کربلا، حضرت‌ابوالفضل‌عباس(ع) به‌سمت امامزاده سیدابراهیم(ع) حرکت می‌کند تا ارادت خود را به ائمه اطهار(ع) و اهل‌بیت ایشان نشان دهد.
 
همه مردم زنجان از پیر و جوان، زن و مرد، کوچک و بزرگ، خودشان را به دریای عظیم عزاداران می‌رسانند. حاشیه خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف و مسیر دسته عزاداری حسینیه، مملو از انبوه عزادارانی می‌شود که از شهرها و روستاهای اطراف و بسیاری از استان‌های دور به زنجان می‌آیند تا در اجتماع بزرگ عاشقان امام‌حسین(ع) شرکت کنند. هشتم محرم، نمایش عشق و ارادت زنجانی‌ها به شهدای کربلا، به‌ویژه عَلَم‌دار کربلا، حضرت‌عباس(ع) است. حماسه عظیم مردم در عزاداری این روز، به «یوم‌العباس» مشهور شده است: روزی برای عَلَم‌دار کربلا.
 
صبح جمعه، سیزده دی‌ماه 1398، خبری جان‌گداز و سهمگین در همۀ ایران پیچید: «إِنَّا للهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ. در حملۀ بالگردهای آمریکایی به فرودگاه بغداد، سردار سرافراز سپاه اسلام، حاج‌قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، معاون حشدالشعبی به شهادت رسیدند.»
 
مردم زنجان همانند همه ایرانی‌ها، عزادار شدند. همه شهرها و روستاهای استان زنجان، بوی محرم گرفتند. از همه‌جا نوای سوزناک «ای اهل‌حرم، میر و علم‌دار نیامد» به گوش می‌رسید. در همه‌جای استان، مراسم عزایِ سردار دل‌ها بر پا شد.
 
در سومین روز شهادت سردار سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی و هم‌رزمانش، اقشار مختلف مردم مؤمن و انقلابی زنجان بار دیگر در قالب دسته عزاداری از حسینیه اعظم به‌سمت امامزاده سیدابراهیم(ع) حرکت کرده و به‌یاد رشادت‌های شجاعانۀ این سردار عزیز، عزاداری کردند. هزاران نفر از پیر و جوان، زن و مرد، کوچک و بزرگ، در اجتماعی بی‌نظیر فریاد می‌زدند:
«یاران قیامت اولدی بغداد پر بلاده
سردار یمیز یخلدی میدان کربلاده»
«بال جبراییل رائفرش محرم می‌کنیم
شرِ اسرائیل را از این جهان کم می‌کنیم»
«ای علم‌دارِ حسین، ای علم‌دارِ حسین.»
مردم با دلی داغ‌دار و چشمی اشک‌بار، «یوم‌القاسم» را در پایتخت شور و شعور حسینی و دیار ارادتمندان علم‌دار کربلا  به ثبت رساندند: روزی برای علم‌دار انقلاب. کتاب حاضر تلاشی است برای ثبت گوشه‌ای از ارادت مردم زنجان به علم‌دار انقلاب، سردار سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی.
 
بنابراین گزارش، «شمع حرم‌خانه» خاطرات مردم زنجان از ایام شهادت حاج قاسم که تحقیق آن برعهده زهرا تیموری مطلق، نازیلا یاوری، حمید حمیدی‌نسب بوده و تدوین آن توسط فاطمه کنعانی و فریده ‌الیاسی‌فرد صورت گرفته است، در 110 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و قیمت 35 هزار تومان توسط انتشارات راه یار منتشر شده است و علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب را علاوه بر کتابفروشی‌ها، از سایت یا صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub.ir تهیه کنند.
کد مطلب : ۳۳۲۰۴۷
https://www.ibna.ir/vdcgtx9wuak9wz4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال