جلد پنجم کتاب «تفسیر معاصرانه قرآن کریم» با ترجمه و تفسیر سوره‌های کهف، مریم، طه، انبیاء، حج، مومنون، نور و فرقان منتشر شد.
جلد پنجم کتاب «تفسیر معاصرانه قرآن کریم» منتشر شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، تفسیر ماجرای اصحاب کهف، همراهی موسی وخضر و ذوالقرنین در سوره کهف و همچنین بیان تفصیلی ولادت حضرت عیسی از مریم باکره در سوره مریم وداستان موسی و فرعون در سوره طه از مطالب خواندنی این جلد از تفسیر است.
 
از جمله دیگرمطالب خواندنی این جلد بحث مستوفای نویسندگان در پاسخ به شبهه‌ای است که در جهان غرب به آیات شیطانی معروف است. در تفسیر سوره نور بحث محققانه و بدیعی در نقد حد سنگسار آمده است. تفسیر آیه نور از منظر فلسفی وعرفانی نیز از مباحث جذاب جلد پنجم است. این بخشی ازتفسیر معاصرانه قرآن کریم، است.

این تفسیر هر چند به زبانی معاصرانه و برمبنای عالی‌ترین سطح پژوهشی به رشته تحریر درآمده است، لیکن سیر آن برمبنای تحقیقات محققان و مستشرقان غربی یا روشنکفران مسلمان غرب‌زده تعیین نشده است؛ ‌چه ممکن است اینان قرآن کریم را چونان متنی دارای اهمیت دینی بررسی کنند، ولی آن را کلام راستین خداوند ندانند. این تفسیر برمبنای ایمان به معصومیّت قرآن کریم، و با مراجعة روش‌مند به سنت اسلامی کلاسیک، و به ویژه تفاسیر معتبر سنیّان و شیعیان بر این متن مقدّس تألیف شده است.
 
هدف (کتاب) این است که خواننده را با شیوه‌های علمی مختلف فهم و تفسیر قرآن از جانب مسلمانان، به مدت چهارده قرن آشنا کند. در عین حال به خواننده کمک می‌کند تا از آن سنت ریشه‌دار فهم و تفسیر قرآن برای پاسخگویی به پرسش‌های دینی و معنوی خویش یاری بگیرد. نویسندگان در مقام تفسیر بسیاری از آیات از پرسش‌های انسان امروز که تجربه زیستن در دنیای مدرن را دارند، غفلت نکرده‌اند. هم در پرتو خود قرآن کریم و هم در پرتو سنت عقلی و معنویت اسلامی که در دامان این متن بالیده است، پاسخ‌های خردپسندی برای آن پرسش‌ها به دست می‌دهند.
 
برای مثال در مباحثی مانند تعدد ادیان، نسبت میان اسلام و دیگر ادیان ابراهیمی، وحدت مذاهب اسلامی، وجاهت اخلاقی شریعت اسلامی، این شیوه خردپسندانه کاملاً مشهود است. به لحاظ روش تحقیق، ارجاعات درون متنی، و بیان ارتباط میان آیات (تفسیر قرآن به قرآن) می‌توان این اثر را اثری کاملاً کلاسیک دانست.
 
این مجموعه در ده جلد، به علاوه جلد دیگری که به جستارهای «پیوست» اختصاص دارد و نوعی تفسیر موضوعی است، منتشر شد.
 
کد مطلب : ۳۳۱۷۵۱
https://www.ibna.ir/vdchmznxz23nxqd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال