اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد در معاونت اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران،‌ بیش از 410 میلیون از اسناد و سوابق راکد کل کشور را در 6 ماه نخست سال جاری بررسی،‌ ارزشیابی و تعیین تکلیف کرده است.
تعیین تکلیف 410 میلیون از اسناد و سوابق راکد کل کشور
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اداره کل فراهم‌آوری و ارزشیابی اسناد، در 6 ماه نخست امسال، 410 میلیون و 608 هزار و 456 از اسناد راکد دستگاه‌ها و قوه قضائیه را تعیین‌تکلیف کرده است.
 
از میان این اسناد؛  9 میلیون و 217 هزار و 192 سند مربوط به اسناد انتقالی و 401 میلیون و 31 هزار و 264 از اوراق امحایی دستگاه‌ها و قوه قضائیه بوده است. با توجه به تعیین‌تکلیف این اسناد، بیش از 21 هزار و 28 متر مربع فضای اداری آزادسازی شده است.
 
همچنین در این بازه زمانی جلسه شورای اسناد ملی نیز برگزار شده است که در این جلسه 16 ردیف، مجوز تعیین‌تکلیف اسناد راکد دستگاه‌ها را کسب کرده است.
 
اسناد خریداری، اهدایی و امانی
شناسایی، جمع‌آوری، دریافت اسناد، مدارک ارزشمند و تاریخی خاندانی و اسناد مجموعه داران به‌صورت خرید و اهداء یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های قانونی معاونت اسناد ملی ایران است.

در6 ماه نخست امسال، 42 مجموعه اسناد ارزشمند آرشیوی غیردولتی در قالب 508 ردیف، خریداری و 10 مجموعه سند  آرشیوی غیردولتی در قالب 81 ردیف از افراد صاحب سند به صورت اهدایی دریافت شده که بخشی از این مجموعه ازجمله مهم‌‏ترین و بزرگترین مجموعه اسناد اهدایی به سازمان بوده است.
 
از مهمترین اسناد خریداری شده می‌توان به مجموعه اسناد خاندانی حشمت‌الله سنجری موسیقیدان، اصغر پارسا، دبیر و کاردار سفارت ایران در چین در دوران قبل و بعد از جنگ جهانی دوم، سید‌علی اکبر تقوی، علی‌اصغر مقصودی، و زهره بزرگ‌نیا اشاره کرد.
 
بررسی اسناد پیش آرشیوی

 988 هزار و 635 فقره از پرونده‌های راکد مربوط به دادگستری کل کشور، دادگستری تهران، معاونت راهبردی قوه قضائیه، ‌اداره کل عفو و بخشودگی، معاونت قضایی قوه قضائیه، وزارت کشور، دیوان عالی کشور، دادستانی کل کشور، شرکت ملی نفت ایران و شرکت‏‌های تابعه و وابسته مورد بررسی، ارزشیابی و تعیین‌تکلیف قرار گرفت  و 5 هزار و 443 فقره مهم و ملی شناسایی و تفکیک و سپس تحویل مخازن اسناد آرشیوی سازمان شد.
 
983 هزار و 192 پرونده‏ مختومه و فاقد ارزش اداری و آرشیوی نیز شناسایی و برابر با قانون و مصوبات شورای اسناد ملی ایران، از چرخه اداری خارج شد.
 
اقدامات بایگانی راکد ملی
در حوزه بایگانی راکد ملی، 635 هزار و 988 پرونده سوابق راکد تعیین تکلیف‌نشده به اداره بررسی اسناد پیش آرشیوی تحویل داده شد که از میان 192 هزار و 983 پرونده و 29 میلیون و 368 برگ اوراق امحایی از اداره بررسی اسناد پیش آرشیوی دریافت شد. در ادامه این روند و پس از انجام بررسی‌های لازم، 5‌هزار و 443 پرونده و 742 کارتن اسناد آرشیوی از اداره بررسی اسناد پیش آرشیوی دریافت شده است.
کد مطلب : ۳۲۹۸۵۱
https://www.ibna.ir/vdcft1dmyw6d0ca.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه کتاب 1402