مجموعه اسناد خاندانی متعلق به عصر ناصری شامل 56 طغرا از اسناد مهم و با ارزش این دوره ، به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شد.
اسناد خاندانی دوره ناصری به کتابخانه ملی اهدا شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ مجموعه اسناد خاندانی شامل 56 طغرا از اسناد مهم و با ارزش متعلق به دوره ناصری، ازسوی نیک‌اندیش «زهره بزرگ‌نیا» به کتابخانه ملی ایران اهدا شد.
 
مجموعه اسناد مذکور دارای سلامت نسبی ظاهری هستند و بر اساس تعداد اندک تواریخ ثبت بر اسناد، متعلق به دوره ناصری و دوره محمدشاه تا احمدشاه قاجار است.

محوریت محتوایی مجموعه شامل مکتوبات و نامه‌های اخوانی و یک نمونه مراسله سربرگ‌دار است که قاطبه آن‌ها، درون خانوادگی و مبتنی‌بر مراودات داخلی متعلق به خاندان «قائم‌مقامی» (منتسب به قائم‌مقام فراهانی) می‌شود و از منطقه «هزاوه» و «جونوش» فراهان و از نسل میرزاابوالقاسم قائم‌مقام دوم فراهانی (وزیر و صدراعظم محمدشاه قاجار ۱۲۵۱-۱۱۹۳قمری) است.
 
مهمترین موضوعات و موارد مندرج در متن اسناد شامل دستخط خطابی مظفرالدین‌شاه قاجار به میرزافضل‌الله قائم-مقام،‌ دو دستخط انتسابی به میرزاابوالقاسم قائم‌مقام فراهانی، مکاتبات اخوانی میرزاعلی قائم‌مقام با فرزندش میرزافضل‌اله‌خان؛ ‌مکاتبات «جناب قندهاری» که به روایت مهدی‌قلی‌خان هدایت (مخبرالسلطنه)، از اساتید دارالفنون در ادبیات بوده است.

دو مکتوب با نقش مهر «میرزامحمدحسین فراهانی، ملک‌الکتاب دوم»،‌ ورقه حکمیه با نقش‌مهر «نورالدین-الحسینی»،  درخواست رسیدگی به اوضاع ثبت و تولیت موقوفات قائم‌مقام در منطقه و یا ارسال تکالیف مربوطه و وکالت انجام امور موقوفات برای میرزا اسداله‌خان است که با مهر «میرزاسلیمان‌خان فراهانی» مکتوب شده است.
 
کد مطلب : ۳۲۹۷۰۸
https://www.ibna.ir/vdcgzy9w7ak9xu4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال