اسدالله حبیب، نویسنده، استاد ادبیات فارسی دانشگاه کابل و بیدل‌شناس در ۸۱ سالگی در هامبورگ آلمان درگذشت.
حبیب، بیدل‌پژوه مشهور افغانستانی درگذشت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، خانه ادبیات افغانستان با اعلام این خبر نوشته است: اسدالله حبیب، نویسنده، پژوهشگر، داستان‌نویس و بیدل‌پژوه، یکی از استوانه‌های گران‌سنگ زبان و ادب فارسی از میان ما رخت برکشید. در زمانه یورش به کیان فرهنگ و ادب فارسی، نامش، زنده و راهش، الگوی ماست.

حبیب که چهارم آذر به دیار باقی رفت، متولد ۱۳۲۰، در شهر کابل بود. وی دوره مکتب را در ولایت فاریاب افغانستان سپری کرد و دوره لیسانس را در دانشکده ادبیات دانشگاه کابل و دوره دکتری را در انستیتوت زبان‌های شرقی دانشگاه مسکو خواند.

پس از پایان تحصیل به کابل برگشت و استاد دانشکده ادبیات دانشگاه کابل شد و سال‌ها در این سمت فعالیت کرد.

وی علاه بر استادی در دانشگاه کابل، مدتی سمت اتحادیه نویسندگان افغانستان و ریاست دانشگاه کابل را نیز بر عهده داشت. همچنین عضو آکادمی علوم افغانستان بود.

حبیب یکی از بیدل‌شناسان و ادبیات‌شناسان شناخته شده افغانستان بود و آثار پژوهشی زیادی در این عرصه از خود برجای گذاشته است.

از جمله آثار وی می‌توان به «وداع با تاریکی»، «آتش در نارنج‌زار»، «سه‌ مزدور»، «آخرین آرزو» «کشف بزرگ»، «پایان غم بزرگ»، «سپیداندام»، «داس‌ها و دست‌ها»، «نظر گل»، «سواحل گنگا»، «شب‌ها ارواح می‌آیند»، «انفجار»، «بیدل شاعر زمانه‌ها»، «راه گورکی»، «ادبیات دری در نیمه نخستین سده بیستم»، «ویژگی‌های داستانی شاهنامه»، «بیدل و چهار عنصر»، «دوره امانی»، «پژوهشی در وضع فرهنگی اجتماعی زمان امیر امان‌الله»، «واژنامه بیدل»، «سایه صدا؛ جلوه‌های هنری شعر بیدل» و «انسان در نگارستان شعر بیدل» اشاره کرد.
کد مطلب : ۳۲۹۳۱۰
https://www.ibna.ir/vdcfy1dmxw6d0ma.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده ویژه شعر فجر