کتاب «ویرانی دروازه شرقی»، برای دهمین بار توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به چاپ رسید.
«ویرانی دروازه شرقی» به چاپ دهم رسید
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به دلیل استقبال گسترده و چشمگیر علاقه‌مندان و پژوهشگران عرصه دفاع مقدس و تاریخ جنگ ایران و عراق، کتاب «ویرانی دروازه شرقی» نوشته سرلشکر عراقی وفیق السامرائی برای دهمین بار توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به چاپ رسیده و روانه بازار شد.

وفیق السامرائی یکی از سرلشکران ارتش بعثی صدام بوده که در بیشتر زمان‌های جنگ هشت‌ساله ایران و عراق به‌عنوان مدیر امور ایران در اطلاعات کل نظامی رژیم بعثی مشغول به کار بوده و در واقع مغز متفکر ارتش عراق در امور اطلاعاتی و شناسایی عملیات‌ها بوده که بیشتر برنامه‌ریزی‌ها و ترفندها و حیله‌های نظامی رژیم بعثی، بر اساس تفکرات و ایده‌های وی شکل‌گرفته و به همین جهت نقش وی در راهبری عملیات‌های عراقی‌ها علیه ایران، به‌ویژه عملیات‌هایی همچون کربلای 4 و عملیات بازپس‌گیری فاو، محوری و سرنوشت‌ساز بوده است.

درواقع آنچه باعث استقبال و توجه فراوان فعالان و پژوهشگران دفاع مقدس به این کتاب شده است؛ این است که نویسنده این کتاب به‌عنوان کسی که خود در بطن و متن جنگ ایران و عراق به‌عنوان یک تئوریسین نظامی و اطلاعاتی حضور داشته، روایت کننده بسیاری از مطالب و موضوعاتی مهم، هیجان‌انگیز، محرمانه و واقعی است که می‌تواند برای هر محققی در این حوزه ارزشمند و مفید باشد و چاپ این اثر برای دهمین بار می‌تواند تائیدی بر این مدعا باشد.

نویسنده کتاب، اثر خود را در پنج فصل کلی 1-جنگ ایران و عراق و علل و زمینه‌های تاریخی آن، 2-بعد از جنگ با ایران تا اشغال کویت، 3- اشغال کویت و جنگ عراق با متحدین با محوریت آمریکا، 4- صدام و امنیت او در عراق، 5- انتفاضه مردمی و مخالفان علیه صدام، به نگارش درآورده است.

وی در بیشتر فصول از نقش خود به‌عنوان مهره کلیدی ارتش بعثی صدام پرده‌برداری کرده و نکته مثبت اثر او بیان بسیاری از واقعیات در خصوص ضعف‌های شخصیتی، اخلاقی و مدیریتی صدام و تیم فکری و حاکمیتی وی می‌باشد. چراکه او علی‌رغم سال‌ها خدمت در دستگاه حاکمیتی صدام، با توجه به خیانت‌ها و ظلم صدام و همراهان او بر مردم کشور خود، سرانجام به‌عنوان یکی از مخالفین صدام و علی‌رغم داشتن پست مدیریتی بالا یعنی مدیرکل اطلاعات نظامی ارتش بعثی، سرانجام به‌صورت مخفیانه از بغداد گریخته و در جریان انتفاضه مردمی عراق علیه صدام به‌عنوان یکی از رهبران محوری انتفاضه مطرح می‌شود.

با توجه به ویژگی‌ها و محتویات فوق‌الذکر کتاب، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به‌عنوان یکی از نهادهای پژوهشی عرصه دفاع مقدس و تاریخ جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، بر آن شد اثر پیش‌گفته را برای کمک به جامعه پژوهشگران و فعالان این عرصه برای دهمین بار با طراحی جلد جدید چاپ و روانه بازار کند.
کد مطلب : ۳۲۹۱۲۷
https://www.ibna.ir/vdcb59bfzrhb58p.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401