محمد جهان آرا گفت: امروز، روزی است که باید وارد صحنه شویم و خود را نشان بدهیم. هواپیماهای دشمن فرودگاه‌ها ر ا زده‌اند و تمام مرزها، منطقه جنگی شناخته شده‌اند. باید آماده نبرد باشیم.
درخواست جهان آرا از مدافعان برای پایداری و مقاومت

به گزارش تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، نیروهای ارتش عراق در ادامه تجاوزات اخیر خود به نقاط مرزی خوزستان، روز دوشنبه (۳۱/۶/۱۳۵۹) تحرکات و اقدامات خود را گسترش داده و به سراسر مرز و پاسگاه‌های مرزی جبهه جنوب حمله‌ور شدند.

در پاسگاه‌های مرزی محورهای شطیط، طلائیه، کوشک، سوبله، فکه و عین خوش، درگیری به‌شدت ادامه دارد و آتش شدید دشمن روی آن‌ها اجرا می‌شود.

گزارش رسیده در آخرین ساعات روز، حاکی است که پاسگاه‌های طلائیه قدیم منهدم شده و سقوط کرده‌اند و تانک‌های عراقی در آن مستقر هستند. ارتباط اکثر پاسگاه‌ها قطع‌شده و از وضعیت آن‌ها خبر دقیقی در دست نیست.

با توجه به‌شدت آتش دشمن و پیشروی نسبی نیروهایش در نواحی مختلف و همچنین حملات هوایی امروز عراق، نیروهای مستقر در منطقه درگیری از امکان ادامه پیشروی دشمن و حتی اشغال خوزستان احساس خطر کرده، پی در پی درخواست کمک می‌کنند.

اما در منطقه مرزی خرمشهر، نیروهای زرهی دشمن که از قبل در نقاط مرزی مستقرشده بودند، به سوی خاک جمهوری اسلامی به حرکت درآمده، پاسگاه‌های مرزی را زیر آتش گرفتند و با پیشروی به سوی جاده خرمشهر- اهواز، به حدود ۱۰ کیلومتری این جاده رسیدند.

علاوه بر این، بعدازظهر امروز، ناگهان حجم وسیعی از آتش روی خرمشهر شروع شد و قسمت غربی شهر، از جمله کوی طالقانی و مولوی زیر آتش خمپاره و توپ‌های دشمن قرار گرفت و بسیاری از مردم خرمشهر را به خاک و خون کشید و شهدای بسیاری به جای گذاشت.

 

باید آماده نبرد باشیم

طبق طرحی که از قبل مورد توافق مسئولان اتاق جنگ خرمشهر قرار گرفته است، در صورت حمله عراق، وظیفه دفاع از مرزها را ارتش و ژاندارمری به عهده دارند و در صورت پیشروی دشمن  و عبور از مرز شلمچه و رسیدن به دروازه های شهر، برادران سپاه  و مردم به دفاع از شهر می پردازند.

با گذشت ساعات اولیه هجوم و پس از این که هنگام شب از شدت آتش دشمن کاسته شده و امکان جمع آوری بچه هایی که در شهر مشغول امدادرسانی اند، فراهم آمده است، جهان آرا؛ فرمانده سپاه خرمشهر، بچه ها ر ا در سالن غذا خوری جمع می کند و می گوید:

بچه ها  تمام کارهایی را که تا به حال انجام داده ایم و تعلیماتی را که دیده ایم و همه برنامه هایی را که داشته ایم، برای چنین روزی بوده. هرچند تعلیمات ۱۵ روزه ،آموزش کاملی نیست. اما امروز، روزی است که باید وارد صحنه شویم و خود را نشان بدهیم. هواپیماهای دشمن فرودگاهها ر ا زده اند و تمام مرزها، منطقه جنگی شناخته شده اند. باید آماده نبرد باشیم.

ادامه دارد...

 

منابع:

۱-مهدی انصاری، حسین یکتا، هجوم سراسری: روزشمار جنگ ایران و عراق (کتاب چهارم)، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ دوم،۱۳۷۵، صفحات ۴۵، ۴۶

۲-خرمشهر در جنگ طولانی، جمعی از نویسندگان، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ چهارم،۱۳۹۰، صفحات ۱۹۱، ۱۹۲

 
کد مطلب : ۳۲۶۶۶۵
https://www.ibna.ir/vdcfvvdmtw6d0va.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401