دو کتاب حواء و راز خانه شش‌گوش از آثار مریم نعمت‌طاووسی عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به همت پژوهشکده مردم‌شناسی به نقد گذاشته شد.
مردم‌شناسی ما را از یک سطح حقیقت به لایه‌های عمیق‌تر می‌رساند
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در این نشست که معصومه رخشا، مسئول اطلس مردم‌نگاری سرزمین و کارشناس پژوهشکده مردم‌شناسی دبیری آن را بر عهده داشت، علیرضا حسن‌زاده عضو هیئت علمی پژوهشگاه به بررسی و نقد رمان حوا اثر مریم نعمت طاوسی که توسط نشر مس منتشر شده پرداخت و گفت: این رمان می‌تواند با خوانش‌های مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

او با بیان‌اینکه در این رمان زخم جسم یک نشانه پیش‌گو inter_sign است که در ادبیات مردم‌شناسی ما را از یک سطح از حقیقت به سطحی عمیق‌تر می‌رساند افزود: در رمان حوا نیز زخمی که بر گلوی حوا ظاهر شده ما را به زخم‌های عمیق‌تری چون زخم خیانت همسر، تنهایی قهرمان زن و فراموشی کودکی و نفس آرمانی او می‌رساند که این زخم با رنج و درد و این درد و رنج با آگاهی همراه است.

حسن‌زاده تصریح‌کرد: می‌توان خوانش‌های مختلفی از این رمان از خوانش یونگی، کافکایی و ملاصدرایی داشت.

در ادامه فریده مجیدی عضو هیئت علمی پژوهشکده مردم‌شناسی به بررسی رمان راز خانه شش‌گوش که آن نیز از سوی نشر مس منتشر شده پرداخت و گفت: تم اصلی این رمان بازگشت به خویش است و نمادپردازی این بازگشت با نمادهایی چون کودکی و طبیعت پیوند دارد.

مریم نعمت طاوسی مولف این آثار نیز در ادامه گفت: تفاوت کارشناسانی که در حوزه علوم‌میراثی کار می‌کنند و متخصص هستند با سایر رشته‌ها در این است که آنان نه تنها از علم که از هنر و ادبیات هم برای بیان نقطه نظرات خود استفاده می‌کنند.

در پایان نشست، نویسنده کتاب‌های حواء و راز خانه شش‌گوش به پرسش‌های شرکت کنندگان پاسخ گفت و دبیر نشست به جمع‌بندی پرداخت.
کد مطلب : ۳۲۶۵۰۴
https://www.ibna.ir/vdchv-nxk23nimd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خاکریز کتاب