کارگاه «مبانی نظری مطالعات کلمه ـ تصویر» با تدریس مجید پروانه‌‌پور در پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.
مبانی نظری مطالعات کلمه ـ تصویر تدریس می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کارگاه پژوهشی «مبانی نظری مطالعات کلمه ـ تصویر» را مجید پروانه‌پور، عضو هات علمی پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر در چهار جلسه برگزار می‌کند.
مطالعات کلمه ـ تصویر در زمره حوزه‌های پژوهشی جوان است که با حوزه‌های گوناگون از جمله هنر، تاریخ‌ هنر، ادبیات، فلسفه و بلاغت پیوند دارد. گرچه از این حوزه پژوهشی عمدتاً با نام «مطالعات کلمه ـ تصویر» یاد می‌شود، رد پای آن را می‌توان زیر عناوین مشابهی چون نسبت شعر و نقاشی، نسبت زبان با تصویر، نسبت امر مکتوب با امر تصویری و نسبت بازنمایی کلامی با بازنمایی دیداری و دنبال کرد.

این سنت مطالعاتی، نخست در میان پژوهشگران آلمانی بود که به صورت متمرکز مورد توجه قرار گرفت، اما در قرن بیستم متفکرانی که به زبان فرانسه و انگلیسی قلم می‌زدند نیز وارد میدان شدند و به گسترش بیش از پیش این حوزه یاری رساندند.

کارگاه پژوهشی «مطالعات کلمه ـ تصویر» از 9 مهرماه  به مدت چهار جلسه، روزهای شنبه، ساعت 15 تا 17 به صورت حضوری و آنلاین در پژوهشکده هنر به نشانی تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان امام خمینی. نبش کوچه شهید حسن سخنور. شماره ۲۹ برگزار می‌شود.
 
 
کد مطلب : ۳۲۶۴۸۱
https://www.ibna.ir/vdcbw0bf8rhb5ap.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پیاده‌روی اربعین 1401