وزیر فرهنگ در پیام روز بزرگداشت ابوعلی‌سینا نوشت؛

ابوعلی سینا در تاریکی قرون وسطای مغرب زمین، یک حادثه بود

محمد‌مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام تبریک روز بزرگداشت ابوعلی سینا، نوشت:«او در تاریکی قرون وسطای مغرب زمین، یک حادثه بود؛ از آن رو که در سیاهی و تاریکی و هیچ‏ندانی، چراغی بر افروخت و چونان آفتابی از این سوی دنیا، بر جهانیان فروغ و روشنایی بخشید.»
ابوعلی سینا در تاریکی قرون وسطای مغرب زمین، یک حادثه بود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر آمده است:

«جغرافیای معرفتی و فرهنگی ایران اسلامی، بالنده به وجود حکیمان و دانشمندانی است که هر یک، سهمی انکارناپذیر در غنای فرهنگ، هنر و اندیشه این سرزمین داشته‌اند. در این میان، نقش ممتاز شخصیتی چون شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا کتمان‌ناشدنی است؛ عالم و حکیمی که نه‌تنها فرید عصر خود که فرید تمامی اعصار و دهور است.

بوعلی هزار سال پیش یعنی در قرن چهارم هجری مرزهای علم و ادب و حکمت را در نوردید و در وادی عشق و معرفت سکنی گزید. او در تاریکی قرون وسطای مغرب زمین، یک حادثه بود؛ از آن رو که در سیاهی و تاریکی و هیچ‏ندانی، چراغی بر افروخت و چونان آفتابی از این سوی دنیا، بر جهانیان فروغ و روشنایی بخشید.

بوعلی و شیخ شهاب‌الدین سهروردی دو اندیشه تابناکِ حکمی هستند که در یک امتداد خطی در جغرافیای ایران اسلامی چشم‌نوازی می‌کنند؛ یکی در همدان با مشرب مشایی و دیگری در سهرورد زنجان با رویکرد اشراقی. چه زیباست آن روز که راهی گشوده شود بین سهرورد و همدان تا از این رهگذر اشراق و مَشاء همنشینی صمیمانه‌ای را با یکدیگر تجربه کنند و گردشگران علمی و فسلفی از سرتاسر جهان رهسپار سهرورد و همدان شوند تا هم موطن شیخ اشراق را دیدن کنند و هم به دیدار بوعلی در هگمتانه بشتابند. بی‌تردید پیوند خط سیر سهرورد و همدان، می‌تواند جریان جدیدی را برای علاقه‌مندان و پژوهشگران این حوزه به بار آورد و این یکی از برنامه‌های جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت مردمی است.

شایسته است که همدان به پایگاه ابن سینا پژوهی جهان تبدیل و آثاری در خور درباره‌ آراء فلسفی ابن‌سینا منتشر شود و از آراء او به تعبیر رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) منظومه‌سازی شود؛ خصوصاً از این منظر که دنیا بوعلی را از نگاه طب می‌شناسد، اما ما باید بوعلی را از همه زوایا از فقه و فلسفه و تفسیر گرفته تا منطق و ادب و عرفان به جهانیان بشناسانیم. این چنین می‌توان نقبی به گذشته برای ساختن حال و آینده زد؛ نه صرفاً از این نگاه که گذشته ما پرافتخار است که هست، بلکه با این نگاه که چگونه می‌توان گذشته پرافتخار را به فردای پرافتخارتر در تمدن نوین اسلامی متصل کرد.

یکم شهریور، زادروز این حکیم و دانشمند بزرگ را که مزیّن به روز پزشک است، به تمامی دوستداران آثار و مفاخر فرهنگی ایران به ویژه پزشکان گران‌قدر و اصحاب علم و معرفت در ایران و سرتاسر جهان تبریک می‌گویم.»
 
کد مطلب : ۳۲۵۴۵۳
https://www.ibna.ir/vdcjiiettuqe8xz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال