هفتمین جلسه از درس‌گفتارهای شاهنامه یوسفعلی میرشکاک، شاعر و پژوهشگر ادبی، به همت دفتر پاسداشت زبان فارسی حوزۀ هنری برگزار خواهد شد.
داستان مرداس در هفتمین جلسه درس‌گفتارهای شاهنامه یوسفعلی میرشکاک
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، یوسفعلی میرشکاک، شاعر، نویسنده، پژوهشگر و طنزپرداز در جلسه هفتم درس‌گفتارهای شاهنامه به تشریح و تحلیل «گفتار اندر داستان مرداس»، که پیش‌درآمدی بر داستان ضحاک است، خواهد پرداخت.

«مرداس» پدر «ضحاک» است که با نیرنگ او کشته می‌شود. مرداس بنا بر روایت فردوسی، مردی نیک و گرانمایه بود که دادگری می‌کرد و از خدای جهان‌دار می‌ترسید. مِرداس بنا بر توصیفی که فردوسی از او در این گفتار دارد، شاه دشت نیزه‌وران و از نژاد تازی بوده و قلمروش در منطقه امروزی کشور سوریه قرار داشته است. تاریخ پادشاهی مرداس همزمان با پادشاهی ‌«جمشید» در ایران بود. ریشه اسمی مرداس و ضحاک نیز به زبان آرامی نزدیک‌تر است. ضحاک به کمک ابلیس پدر خود مرداس را از پای درآورد.

این برنامه سه‌شنبه (۱۱ مرداد ۱۴۰۱) ساعت ۱۸ تا ۲۰ در حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به حافظ، حوزه هنری، سالن سلمان هراتی برگزار می‌شود و حضور در آن برای همۀ علاقه‌مندان و پژوهشگران آزاد است.
کد مطلب : ۳۲۴۶۹۶
https://www.ibna.ir/vdchwknx-23ni-d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

درگذشت ابتهاج