به مناسبت روز قلم در فرهنگسرای خانواده برگزار می‌شود؛

همایش کارکردهای اجتماعی و تربیتی ادبیات عاشقانه با حضور چهره‌های سرشناس

همایش کارکردهای اجتماعی و تربیتی ادبیات عاشقانه (با تأکید بر منظومه لیلی و مجنون نظامی) با حضور چهره‌های سرشناس ادبی و روانشناسی روز دوشنبه 13 تیرماه، ساعت 17 در فرهنگسرای خانواده برگزار می‌شود.
همایش کارکردهای اجتماعی و تربیتی ادبیات عاشقانه با حضور چهره‌های سرشناس
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای خانواده، محمدرضا سنگری، رئیس اندیشکده ادبیات پایداری، غلامعلی افروز، روانشناس و استاد ممتاز دانشگاه تهران، مصطفی مهرآیین، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، سیدضیاءالدین شفیعی، نویسنده و ناشر کتاب، سعید بیابانکی، شاعر و ترانه‌سرا و داود ضامنی، مؤلف در این همایش حضور دارند.

همچنین قرار است در این همایش، آیین رونمایی از کتاب «روایت جُنون مجنون» (بررسی ریشه‌های تاریخی و اجتماعی داستان لیلی و مجنون) نوشته داود ضامنی نیز برگزار شود. 

نویسنده در خلاصه اثر نوشته است:
سوالی که در اثناء نگارش این کتاب ذهنم را مدام می‌گزید و مرا به دنبال پاسخی برای این شیدایی سوبه‌سو می‌کشید، این بود که قیس عامری چرا و چگونه مجنون شد؟ آیا مجنون، لیلی را به راستی و از روی واقعیت دوست می‌داشت؟ آیا مجنون به اراده خود دلبسته لیلی شد؟ آیا جنونِ او از سر خودآگاهی است و فریادی است بر سر تمام سنت‌های قومی که محیط اجتماعی او را در بر گرفته‌اند؟ یا این عشق غیرارادی است و نیروی مرموز و برتر از خواست انسان آن را برانگیخته و مجنون در پیدایی آن نقشی نداشته است؟ اگر اینگونه باشد، پس این عشق چگونه عشقی است؟ و این دست ناپیدا که تقدیر نام گرفته به چه علت و از روی کدام مصلحت این رشته محبت را استوار کرده است؟

داود ضامنی اظهار داشت: به گواه مورّخان مجنون افسانه و اسطوره نیست، بلکه انسان عاشق‌پیشه‌ای بود که روزی روزگاری در گوشه‌ای از این عالم پا بر خشت این دنیا گذاشت و با معشوقی راستین به نام لیلی هم‌آواز شد. بنابراین، زندگی عاشقانه او را باید انسانی تفسیر کرد. نظریه‌های روانشناسانه، فلسفی و حتی عرفانی در باب عشق که در روزگار ما بسیار مُد شده، قادر نیستند درون‌مایه عشق مجنون به لیلی را برای ما توضیح دهند‌. باید گرفتار شخصیت مجنون شد تا درکی اصیل از عشق او به لیلی پیدا کرد‌. باید غم غربت کشید تا عشق مجنونی را فهم کرد. 


این کتاب سفری است به گذشته‌های دور؛ به جایی که اولین دیدار مجنون با لیلی شکل گرفت. نویسنده تلاش کرده است در این اثر، مخاطب را به هزارتوی ذهن، زبان، جان، قلب و روان مجنون ببرد.

مؤلف این کتاب در ادامه گفت: به پاس و احترام عشق زلال و عفیفانه این دو دلداده و با این باور که اکسیر عشق تنها راه نجات آدم‌های امروز از گرفتاری‌های اجتماعی است نیت کردم تمام عواید حاصل از فروش چاپ اول این کتاب را تماماً برای آزادکردن یک زندانی اختصاص دهم. به این امید که یک لیلیِ به بندکشیده در این سرزمین به آغوش خانواده بازگردد.

کتاب «روایت جُنون مجنون» از سوی انتشارات هنر رسانه به چاپ رسیده است.

همایش کارکردهای اجتماعی و تربیتی ادبیات عاشقانه در فرهنگسرای خانواده به نشانی خیابان سیدجمال الدین اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان بیست‌ویکم، بوستان شفق برگزار می‌شود و علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن 88706869 تماس بگیرند.
کد مطلب : ۳۲۳۵۰۱
https://www.ibna.ir/vdcbgfbf8rhb5sp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه کتاب 1402