به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛

درسنامه «نظریه ولایت سیاسی فقیه» روانه بازار نشر شد

درسنامه «نظریه ولایت سیاسی فقیه» اثر غلام حسن مقیمی منتشر شد.
درسنامه «نظریه ولایت سیاسی فقیه» روانه بازار نشر شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، درسنامه «نظریه ولایت سیاسی فقیه» اثر غلام حسن مقیمی در 353 صفحه در پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه منتشر شد.

پژوهش در حوزه اندیشه سیاسی از منظر دینی در راستای شناخت مبانی، سرشت و ساختار آن در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ضرورتی انکارناپذیر یافته است. «نظریه ولایت فقیه»، در سیر تاریخی خود از عصر حضور تا کنون، از دو مؤلفه مهم «نص» و «زمان و مکان» تغذیه کرده و تجربه اندوخته است. بدین لحاظ این نظریه صرفاً آرمانی نیست؛ بلکه آرمانی است که در متن واقعیت‌های تاریخی صیقل داده شده است.

در درون نظریه ولایت مطلقه فقیه مفاهیم کلیدی چون اسلام، ولایت، مردم، نهاد دولت نهفته است که در یک روابط منطقی نظام‌وار و سیستمی، نظریه سیاسی شیعه را در عصر غیبت به تصویر می‌کشند و در یک شبکه ارتباطی مشروعیتی و مشارکتی، نظام سیاسی پویایی را سامان می‌دهند که امروز در قالب نظام سیاسی «جمهوری اسلامی» نمود یافته است.
 
هدف کتاب حاضر تدوین درسنامه جامع، روان و به روز در مورد «ولایت فقیه» است تا نیازهای آموزشی مراکز علمی و نسل جوان در خصوص مباحث ولایت سیاسی تأمین شود.
 
همچنین مطالعات تصوری و انتزاعی مباحث ولایت سیاسی فقیه موجب شد تا ظرفیت‌های تعاملی و شبکه‌ای مفاهیم کلیدی آن کمتر مورد تأمل مراکز پژوهشی قرار گیرد. بدون لحاظ هدف دیگر این نوشتار، مطالعه و تبیین مباحث ولایت فقیه با رویکرد نظام‌وار و سیستمی است تا افق‌های جدیدتری برای محققین گشوده شود.

این اثر در پنج فصل تألیف شده است که عناوین فصول آن عبارتند از: «مباحث مفهومی و نظری/ ولایت مطلقه فقیه به مثابه نظام سیاسی/ ساختار، کارکرد و شبکه درونی آن»، «پیشینه و سیر تطور تاریخی نظریه ولایت فقیه»، «مبانی، منشأ و ادله مشروعیت ولایت سیاسی فقیه/ منبع تغدیه ولایت سیاسی»، «دامنه و حدود اختیارات ولایت سیاسی/ قرائت‌های مختلف از ولایت فقیه و پیامدهای آنها»، «نقش مردم در ساختار ولایت سیاسی/ جریان قدرت و ساختار نظام سیاسی ولایی».
کد مطلب : ۳۲۳۰۹۹
https://www.ibna.ir/vdcdns0snyt0xz6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران