رئیس سازمان موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی اعلام کرد؛

اهدا حدود ۱۳۰۰ نسخه خطی و سنگی به کتابخانه آستان قدس رضوی

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: آیت الله احمد روضاتی یک مجموعه شامل ۸۸۹ نسخه خطی، ۴۰۵ نسخه چاپ سنگی، سربی و افست و ۳۶ برگ اسناد تاریخی اهدا کرد.
اهدا حدود ۱۳۰۰ نسخه خطی و سنگی به کتابخانه آستان قدس رضوی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، حجت الاسلام سیدجلال حسینی اظهار کرد: آیت الله احمد روضاتی یک مجموعه شامل ۸۸۹ نسخه خطی، ۴۰۵ نسخه چاپ سنگی، سربی و افست با موضوعات علم حدیث، فقه، تفسیر، ادعیه، اصول و کلام و ۳۶ برگ اسناد تاریخی را به کتابخانه مرکزی این مجموعه اهدا کرد.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی افزود: در این مجموعه آثار نفیسی از قرون ۱۰، ۱۱ و ۱۲ به چشم می‌خورد و مجموعه الوافیه استرآبادی، فروع کافی، شرح مختصر الاصول و رساله طب الرحمه از قدیمی‌ترین و نفیس‌ترین نسخه‌های خطی آن به شمار می‌رود که در قرن نهم هجری قمری کتابت شده است.

وی ادامه داد: همچنین در این مجموعه، کتابهای چاپ سنگی و اسناد تاریخی از دوره قاجار موجود است که مباحثی پیرامون موضوعات فقهی را شامل می‌شود.

حسینی گفت: تمام نسخ خطی اهدایی پیش از ورود به مخزن برای نگهداری دائمی و بهره‌مندی پژوهشگران و آیندگان اسکن، فهرست‌نویسی، آفت‌زدایی، مرمت و بازسازی شده و به نام اهداگران در فهرست و سامانه نسخ خطی فهرست نگار این سازمان به ثبت رسیده و قابل جست و جو است.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: این خاندان به خاطر تألیف کتاب مشهور «روضات‌الجنات» اثر نفیس مرحوم آیت‌الله العظمی آقا سید محمد باقر چهار سوقی به «روضاتین» شهرت یافته‌اند.
کد مطلب : ۳۲۲۹۷۷
https://www.ibna.ir/vdchqinxq23niwd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آیت‌الله شهید بهشتی