در كنگره بزرگداشت آيت‌الله معرفت انجام مي‌شود

رونمايي مجموعه كتاب‌هاي «معرفت قرآني»

سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، همزمان با دومین سالگرد «آیت‌الله محمدهادی معرفت» و کنگره بزرگداشت این عالم بزرگ، مجموعه‌ «معرفت قرآنی» را منتشر و رونمايي مي‌كند./
تصوير نخستين جلد مجموعه معرفت قرآني
تصوير نخستين جلد مجموعه معرفت قرآني
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، نخستين جلد از مجموعه پنج جلدی معرفت قرآنی كه یادنگاري از آیت‌الله ‌محمدهادی معرفت(ره) است، دربر دارنده مصاحبه‌ها و گفتارهای آیات عظام درباره ايشان است.

در اين مجلد سخنان آيت‌الله مکارم شیرازی، سبحانی، استادی و آصفی درباره استاد معرفت و پاره‌ای از مقالات علمی درباره خدمات علمی و نقش استاد معرفت در دفاع از فرهنگ و مبانی تشیع به همراه گفتارهایی از ایشان گردآوري شده است كه در شمارگان 2000 نسخه، 544 صفحه و بهاي 62000 ريال منتشر مي‌شود.
 
جلد دوم، حاوي 34 مقاله و نگاشته از آثار انتشار نیافته استاد است كه به موضوعاتي چون تفسیر، معارف قرآن و علوم قرآنی مي‌پردازد. 

اين اثر در شمارگان 2000 نسخه، 784 صفحه و بهاي 86000 ريال منتشر مي‌شود.

جلد سوم، چهارم و پنجم اين مجموعه به انعکاس 65 مقاله تحقیقی که توسط صاحب‌نظران و قرآن‌پژوهان کشور فراهم آمده ، اختصاص دارد. این مقالات در پنج حوزه به بررسی دیدگاه‌ها و اندیشه‌های مرحوم استاد معرفت مي‌پردازند كه از جمله آنها مي‌توان پژوهش توصیفی و تحلیلی آثار استاد شامل کتاب‌های التفسیر الاثری الجامع، التمهید فی علوم القرآن، التفسیر و المفسرون را نام برد.

 بررسی دیدگاه‌های استاد معرفت در زمینه  شناخت قرآن، نظير تحریف ناپذیری قرآن، بررسی مساله قرائات، بررسی مساله اعجاز و بررسی مساله نسخ، دومين حوزه اين پژوهش است. 

بررسی دیدگاه‌های ایت الله معرفت در زمینه تفسیر شناخت، مانند تفسیر صحابه و تابعان، تأویل و تفسیر قرآن، تفسیر به رأی و ... از بررسي‌هاي سومين حوزه به شمار مي‌روند. 

حوزه چهارم و پنجم اين تحقيقات در زمينه، استاد معرفت و عرصه‌های نو در حوزه قرآن، همچون زبان قرآن، تاریخ‌گذاری قرآن و استاد معرفت و مباحث میان رشته‌ای و تطبیقی، از قبیل رابطه قرآن و فقه، اقتصاد قرآنی و ... است.

هريك از اين سه جلد از سوي سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با شمارگان 2000 نسخه منتشر خواهند شد، جلد سوم در 800 صفحه با بهاي 88000 ريال، جلد چهارم 552 صفحه و بهاي 60000 ريال و جلد پنجم در 600 صفحه و بهاي 65000 ريال نیز به زودي منتشر مي‌شوند.

کنگره بزرگداشت «آیت‌الله شیخ محمدهادی معرفت» با همکاری برخی نهادهای فرهنگی کشور روز پنجشنبه (26 دی ماه) از ساعت 9 تا 12 در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم واقع در بلوار 15 خرداد، کوی شهید میثمی، تالار فرهنگ برگزار می‌شود.
کد مطلب : ۳۲۲۱۰
https://www.ibna.ir/vdchvinx.23nizdftt2.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401