در معاونت اسناد ملی صورت گرفت؛

بررسی خرید 12 مجموعه اسناد تاریخی و آرشیوی

یکصد و چهل و سومین جلسه کارگروه کمیته ارزیابی و خرید اسناد آرشیوی غیر دولتی با حضور دادستان کل دیوان محاسبات کشور و سایر اعضاء کارگروه در معاونت اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.
بررسی خرید 12 مجموعه اسناد تاریخی و آرشیوی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، یکصد و چهل و سومین جلسه کارگروه کمیته ارزیابی و خرید اسناد آرشیوی غیر دولتی، با بررسی 12 مجموعه (71 ردیف) اسناد برگی و طوماری با حضور علی کامیار، دادستان کل دیوان محاسبات کشور، محمدجواد جعفریان ،معاون اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و دیگر اعضای این کارگروه برگزار شد.
 
در ابتدای این جلسه محمدجواد جعفریان ،معاون اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با ارائه گزارشی از جلسات پیشین کارگروه کمیته ارزیابی و خرید اسناد آرشیوی غیر دولتی گفت: بررسی کیفیت اسناد و اولویت‌بندی آن‌ها قبل از خرید، از مباحث مهم در ارزیابی اسناد بوده است که این مهم با همکاران مربوطه مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد خرید اسناد، بر اساس اولویت ها انجام شود. 
 
معاون اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: تعیین اولویت خرید اسناد باعث می‌شود تا اسناد مهمی که نزد مردم است، از دست نرود و به سازمان ارجاع داده شود و  این اسناد بر اساس اولویت‌های پژوهشی؛ دسته‌بندی و مورد بهره‌برداری پژوهشگران قرار بگیرد. همچنین سیاست‌گذاری‌های  جدیدی برای خرید اسناد و مجموعه‌هایی که در آرشیو ملی وجود ندارد، خواهد شد.
 
معاون اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به سیاست‌گذاری در سطح کلان در حوزه اسناد به تدوین سند برنامه هفتم اشاره کرد و گفت: تلاش داریم برای اولین بار در برنامه هفتم توسعه، بحث تولید دانش از طریق اسناد را مطرح کنیم. زیرا دانش بین‌نسلی و خلاصه مدیریت ایرانی؛ اسنادی هستند که می‌تواند با بررسی آن‌ها در دوره های مختلف تاریخی دانش تولید شود. از سوی دیگر درخصوص ساماندهی اتوماسیون‌های اداری کشور پیشنهاد داریم به عنوان یک حکم در قانون بودجه دیده شود.
 
دادستان کل دیوان محاسبات کشور نیز ضمن تاییدِ ضرورت تعیین اولویت های خرید گفت: آرشیو ملی ایران و جمع آوری اسناد، ارتباط مستقیم با هویت یک ملت دارد و می‌توان از مجموع این اسناد به عنوان منابع هویتی و حافظه ملی ایرانیان به درستی بهره‌برد.
 
کارگروه ارزیابی و خرید اسناد آرشیو غیر دولتی، وظیفه بررسی و تعیین اولویت خرید اسناد را برعهده دارد. مجموعه اسناد متعلق به اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی پس از دریافت و کنترل اصالت سند،‌ مورد بررسی اولیه و خوانش قرار گرفته و پس از آماده‌سازی؛ فهرست موضوعی، کارگروه مذکور، مجموعه اسناد عرضه شده را ارزیابی و قیمت‌گذاری می‌کنند و پس از اتخاذ تصمیمات لازم، ضرورت خرید اسناد توسط اعضای این کار گروه به تصویب نهایی می‌رسد.
کد مطلب : ۳۲۱۲۶۳
https://www.ibna.ir/vdcepz8xxjh8wwi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال