وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با همتای لبنانی تاکید کرد:

اهتمام وزارت فرهنگ برای تولیدات مشترک فرهنگی هنری با کشورهای منطقه

محمد‌مهدی اسماعیلی، در دیدار با همتای لبنانی‌اش با تاکید بر اینکه اهتمام این وزارتخانه در سال آینده توجه بر تولیدات هنری و سینمایی از سوی سازمان سینمایی و بنیاد رودکی با هدف تولیدات مشترک با کشورهای منطقه است گفت: مقصد اول دیپلماسی فرهنگی ایران در دولت مردمی، لبنان است.
اهتمام وزارت فرهنگ برای تولیدات مشترک فرهنگی هنری با کشورهای منطقه
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به دیدارهایش با مقامات لبنان بیان کرد: فضای خوبی بین مقامات لبنانی برای کارهای مشترک وجود دارد و ما به‌عنوان متولیان فرهنگ و هنر دو کشور باید عملیاتی تر در این حوزه مذاکره کنیم.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با برشمردن امکانات وزارتخانه و توجه ویژه دولت مردمی به این عرصه گفت: اساسا انقلاب ما فرهنگی بود و کمک‌های دولت آیت‌الله رئیسی در چند ماه شروع به کار برای رونق این عرصه مثال‌زدنی است. در سال‌های اخیر در جمهوری اسلامی بخش غیردولتی در حوزه فرهنگ خیلی خوب وارد عمل شده و بخش مهمی از تولیدات هنری ما توسط این بخش انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در دولت جدید اتفاقات مهمی در بودجه فرهنگ و هنر افتاده است و بنای دولت و شخص رئیس جمهور توجه بر فعالیت‌های فرهنگی هنری و دغدغه‌های معیشتی هنرمندان است.

اسماعیلی افزود: علاوه بر بودجه‌های مرسوم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارتخانه‌های اقتصادی نیز باید دو درصد از بودجه خود را در حوزه فرهنگ و هنر هزینه کنند که مدیریت آن با وزارت فرهنگ است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سفر خود به لبنان گفت: در دوره جدید بنای‌مان توجه به دیپلماسی فرهنگی است. امیدواریم بتوانیم فضای فرهنگی هنری مشترک را فراهم کنیم و به تولیدات مشترک دست یابیم.
 
فرهنگ دریچه امید به آینده است
 وزیر فرهنگ لبنان نیز در این دیدار با تشکر از سفر دکتر اسماعیلی به بیروت و برگزاری هفته فرهنگی ایران گفت: در زمان و روزهای تلخ و سختی‌های سیاسی و اقتصادی، فرهنگ دریچه امید به آینده است. در اصل، سیاست هم باید کار فرهنگی تلقی شود.
 
محمد وسام المرتضی افزود: بحرانی که در لبنان دچار آن هستیم از نوع فرهنگی و آگاهی است. دشمنان لبنان از طریق خلا فرهنگی به سراغ‌مان آمدند و آشنایی دیرین و تمدنی ایران و لبنان و اقدامات مشترک در این عرصه می‌تواند روزهای امیدوارکننده‌ای در آینده رقم بزند.
 
وی با تمجید از نام وزارت فرهنگ ایران گفت: فرهنگ در واقع باید منجر به آگاهی شود. تولیدات فرهنگی و هنری باید تغییری در زندگی مردم ایجاد کند و آن ها را به حقوق و وظایف خود آگاه تر کند.
 
وسام المرتضی در پایان از برگزاری هفته فرهنگی لبنان در تهران و امضای تفاهمنامه و تولیدات مشترک استقبال کرد.
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حضور و افتتاح هفته فرهنگی ایران در بیروت و دیدار با مقامات سیاسی و شخصیت های فرهنگی لبنان روز شنبه هفتم اسفند به این کشور سفر کرده است.
کد مطلب : ۳۱۹۰۲۷
https://www.ibna.ir/vdcj8hetauqevyz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه کتاب 1402