مرکز آفرینش‌های هنری حوزه هنری، نخستین نشست تخصصی «مهمان» را با حضور محمدرضا بایرامی برگزار می‌کند.
«مهمان» میزبان محمدرضا بایرامی می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، مرکز آفرینش‌های ادبی در نظر دارد، نشست‌های تخصصی و صمیمی با چهره‌های ماندگار داستان‌نویسی ایران را در کافه سمیه برگزار کند. نخستین مهمان این برنامه محمدرضا بایرامی است. این نشست دو‌شنبه(27 دی‌ماه) ساعت 15 برگزار می‌شود.
 
بایرامی از نویسندگان مطرح و توانای معاصر است. او سال ۱۳۴۴ در روستای لاطران در دامنه کوه سبلان استان اردبیل به دنیا آمد. در اواخر دوره دبستان خانواده‌اش روستا را ترک می‌کنند و به تهران می‌آیند. هنوز خاطرات کودکی در ذهنش وجود دارد و موجد آثار ارزشمندی از او شده است. آثار بایرامی داستان‌نویس در زمینه کودکان و ادبیات جنگ تا به حال از ۱۰ مرجع، موفق به دریافت جایزه شده است.
 
جایزه خرس طلایی کشور آلمان و کبرای آبی و کتاب سال سوئیس را برای کتاب «کوه مرا صدازد» ازآن خود کرد. از دیگر آثار او می‌توان بر لبه پرتگاه (رمان) ، بعد از کشتار (مجموعه داستان)، رعد یک بار غرید (داستان)، دود پشت تپه (رمان نوجوانان)، عقاب‌های تپه ۶۰ (رمان نوجوانان)، دشت شقایق‌ها (خاطره ادبی)، هفت روز آخر (خاطره ادبی)، به‌کشتی نشسته (داستان)، به دنبال صدای او (مجموعه داستان)، عبور از کویر (داستان)، همراهان (مجموعه داستان)، دره پلنگ‌ها را نام برد.
 
دو رمان مردگان «باغ سبز» و «لم یزرع» معروف‌تر از سایر آثار اوست. رمان «لم یزرع» او جایزه کتاب سال ۱۳۹۵ در بخش رمان و داستان بلند را از آن خود کرده است. این رمان از چند زاویه‌دید بهره می‌برد. راوی اصلی رمان سربازی جوان با نام سعدون است که از شیعیان دجیل است و دلباخته احلی دختری از اهل سنت این منطقه است و سنت‌های قبیله‌ای اجازه وصلت به آن‌ها نمی‌دهد. سعدون در بن بست این رویداد تصمیم می‌گیرد داوطلبانه عازم جبهه شود و این آغاز فرجامی عجیب برای اوست، فرجامی که برخلاف تصورش نه در جبهه که در زادگاهش که از آن فراری شده رقم می‌خورد.
 
محمدرضا بایرامی که از نویسندگان پرکار ادبیات دفاع مقدس است و در این رمان استیصال انسان در مقابله با پدیده جنگ را به زیبایی به تصویر کشیده است. او انسان‌هایی را به تصویر می‌کشد که از سویی در مواجهه با جنگ وجه انسانی زندگی خود را به کلی از دست داده‌اند و از سوی دیگر انسان‌هایی را تصویر می‌کند که جنگ اجازه چشیدن طعم شیرین زندگی را از آن‌ها گرفته‌است.
کد مطلب : ۳۱۷۲۰۵
https://www.ibna.ir/vdcfxedmtw6dy0a.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401