نامه رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به ۵۶ رئیس کتابخانه ملی کشورهای سازمان همکاری اسلامی:

مکتب سردار سلیمانی در دو حوزه جهانی و منطقه‌ای الگوست

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نامه‌ای به روسای 56 کتابخانه‌ ملی کشو‌‌رهای سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد: امنیت کشورهای مسلمان تنها در سایه همکاری مشترک و بدون دخالت قدرت‌های فرا منطقه ای تامین می‌شود.
مکتب سردار سلیمانی در دو حوزه جهانی و منطقه‌ای الگوست
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علیرضا مختار پور، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به مناسبت دومین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، در پیامی به روسای کتابخانه‌های ملی جهان اسلام، با اشاره به زحمات و خدمات ارزشمند وی به اسلام و مسلمین گفت: الگو بودن مکتب سردار سلیمانی را باید در دو حوزۀ جهانی و منطقه‌ای مورد توجه قرار داد.
 
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام آمادگی برای تقویت ارتباطات میان کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با کتابخانه های ملی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی به عنوان هدف ارسال این نامه، این اقدام را موجب هم افزایی، همگرایی و پیوند عمیق میان کشورهای مسلمان با بهره گیری از کتاب و کتابخوانی در عصر اطلاعات دانست.
 در فرازهایی از این نامه آمده است:

 «بر اساس نظریۀ «امنیت دسته جمعی» شهید سلیمانی، ایشان معتقد بود که امنیت کشوری تأمین نمی‌شود، مگر این‌که با مشارکت همه کشو‌ها، کل منطقه امنیت داشته باشد. او حمایت از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها را محترم می شمرد و معتقد بود امنیت کشو‌رهای مسلمان، تنها درسایۀ همکاری مشترک و بدون دخالت قدرت‌های فرا منطقه‌ای تأمین می شود. او بر این اساس، محور مقاومت را با مشارکت کشورهایی که در معرض آسیب رژیم صهیونیستی بودند، متحد کرد و اگر این چنین نمی‌شد چه بسا رژیم نامشروع اسراییل و حامیان وی به اهداف خود در منطقه رسیده بودند.

سردار شهید قاسم سلیمانی نمونۀ برجسته‌ای از تربیت ‌شدگان اسلام بود و زحمات و خدمات ارزشمند وی به اسلام و مسلمین، بی شک ذخیرۀ ارزشمندی در دیوان عدل الهی است. الگو بودن مکتب سردارسلیمانی را باید در دو حوزۀ جهانی و منطقه ای مورد توجه قرار داد.

 در حوزۀ جهانی، سردار سلیمانی بر مبنای آموزه های اسلامی، دفاع از مظلومان جهان، صرف نظر از ملیت، جنسیت، قومیت، دین و مذهب را وظیفه خود می‌دانست. به همین دلیل، او فقط متعلق به دنیای اسلام نیست و با تعلق به جهان انسانیت، برای تمام مردم جهان می‌تواند یک الگوی شاخص باشد.

شهید سلیمانی برای ریشه کن کردن تروریسم و جلوگیری از انتقال تفکر و عناصر آن به اروپا، آسیا، آفریقا و حتی آمریکا، با خطرناک ترین تهدید صلح جهانی یعنی گروه داعش مبارزه و فداکاری کرد. سردار سلیمانی نقش مهمی در کمک به آزادی گروگان های داعش، اعم از کشیش های مسیحی، راهبان، اقلیت های مذهبی، زنان و مردم غیرنظامی در عراق و سوریه داشت و در کنار نیروهای جبهه مقاومت از مراکز فرهنگی، تاریخی و مذهبی مسلمانان، مسیحیان و یهودی‌ها در عراق و سوریه دفاع کرد.

 در حوزۀ منطقه ای، نقش شهید قاسم سلیمانی در جلوگیری از فروپاشی دولت های قانونی مستقر در عراق و سوریه و تلاش برای ایجاد ثبات و امنیت در این کشورها، غیرقابل انکار است. سردار به ‌عنوان پرچمدار اتحاد اسلامی، خود را متعلق به همۀ قومیت‌ها و مذاهب اسلامی می‌دانست وعملاً در کنار آنها بود.

او به هنگام حملۀ داعش به کردستان عراق، داوطلبانه، به کمک مردم اهل سنت منطقه شتافت و موجب شکست داعش شد. شبیه همین حادثه در غزه و فلسطین که اکثر مردم آن از برادران اهل سنت هستند، اتفاق افتاد و همزمان با حملۀ رژیم صهیونیستی به این مناطق، سردار سلیمانی تا پایان مبارزه در صحنه حاضر بود. حمایت از حزب الله لبنان در جنگ با اشغالگران که منجر به عقب نشینی رژیم اشغالگر قدس شد و ایجاد اجماع و تفاهم ملی در میان مردم افغانستان، برای تشکیل دولت جدید در سال ۲۰۰۱ نیز از آثار فراموش نشدنی و ماندگار سردار سلیمانی بود.
 
سردار شهید قاسم سلیمانی، این پیش قراول صلح وعدالت و اعتلای فرهنگی و رفاهی کشورهای مسلمان، در تاریخ 13 دی ماه سال 1398 شمسی، هنگامی که برای انجام یک مأموریت دیپلماتیک به عراق سفر کرده بود، در یک اقدام آشکار تروریستی به همراه ابومهدی المهندس، رئیس نیروهای مردمی عراق، به دستور مستقیم رئیس جمهور وقت آمریکا به شهادت رسید و به لقای معبود شتافت.»
کد مطلب : ۳۱۶۵۸۲
https://www.ibna.ir/vdcc4eq1i2bqsp8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه کتاب 1402