کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

محمد حسن حائری اولين سخنران نشست عرفان سنايي:

سنایی، نوانديش‌ترين و نوگراترين انديشمند روزگار خود بود

10 دی 1387 ساعت 15:20

محمد حسن حائري،استاد دانشگاه علامه طباطبايي در اولين نشست همايش حكيم سنايي با عنوان «عرفان سنايي» گفت: سنايي نوانديش‌ترين، نوگراترين و دين‌باورترين انديشمند روزگار خود بود. اين افزون بر هنرمندي‌هايي است كه وي در قالب قصيده، غزل و مثنوي در گسترش عرفان و تصوف داشته است.\


به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، حائري كه اولين سخنران نشست عرفان سنايي بود، درباره جهان‌بيني حكيمانه و ديدگاه‌هاي عارفانه سنايي گفت: سنايي از شاعراني است كه با جهان‌بيني حكيمانه و ديدگاه‌ عارفانه خود درباره خلقت عالم و نقد نظريه‌هاي عرضه شده در اين مفهوم، در عرصه سخنوري گام نهاده است.

وي افزود: بي‌ترديد شناخت جهان‌بيني وي ما را در دريافت انديشه‌هاي ديني، اجتماعي و درك مفاهيم شاعرانه وي ياري مي‌كند.

اين مدرس دانشگاه در مقاله خود به ديدگاه‌ها، مكتب‌ها و شاخه‌هاي فكري و اجتماعي سنايي پرداخت و گفت: انديشه‌هاي زرتشت، ماني، مزدك، ارسطو، افلاطون و باورهاي خردورزانه ابن سينا، فارابي و ناصرخسرو با ابعاد مختلف نظريه سنايي قابل مقايسه است. 

وي با توجه به آثار و ديدگاه‌هاي پيشينيان سنايي، به نقد و تحليل جهان‌بيني سنايي پرداخت و نظريه‌هاي او را با اصحاب تفكر پيش و پس از او مقايسه كرد. 

حائری گفت: سنايي نوانديش‌ترين، نوگراترين و دين‌باورترين انديشمند روزگار خود بود. اين افزون بر هنرمندي‌هايي است كه وي در قالب قصيده، غزل و مثنوي در گسترش عرفان و تصوف داشته است.

اين همايش به مناسبت هشتصد و پنجاهمین سال در گذشت حکیم سنایی و نام‌گذاری سال ۲۰۰۸ میلادی از سوی سازمان علمی، تربیتی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به نام او، در سالن دکتر تورانی واقع در ساختمان خوارزمی دانشگاه الزهرا در حال برگزاري است.


کد مطلب: 31596

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/naghli/31596/سنایی-نوانديش-ترين-نوگراترين-انديشمند-روزگار-خود

ایبنا
  https://www.ibna.ir