?> ?> سنایی، نوانديش‌ترين و نوگراترين انديشمند روزگار خود بود | ایبنا
محمد حسن حائری اولين سخنران نشست عرفان سنايي:

سنایی، نوانديش‌ترين و نوگراترين انديشمند روزگار خود بود

محمد حسن حائري،استاد دانشگاه علامه طباطبايي در اولين نشست همايش حكيم سنايي با عنوان «عرفان سنايي» گفت: سنايي نوانديش‌ترين، نوگراترين و دين‌باورترين انديشمند روزگار خود بود. اين افزون بر هنرمندي‌هايي است كه وي در قالب قصيده، غزل و مثنوي در گسترش عرفان و تصوف داشته است.\
محمد حسن حائری
محمد حسن حائری
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، حائري كه اولين سخنران نشست عرفان سنايي بود، درباره جهان‌بيني حكيمانه و ديدگاه‌هاي عارفانه سنايي گفت: سنايي از شاعراني است كه با جهان‌بيني حكيمانه و ديدگاه‌ عارفانه خود درباره خلقت عالم و نقد نظريه‌هاي عرضه شده در اين مفهوم، در عرصه سخنوري گام نهاده است.

وي افزود: بي‌ترديد شناخت جهان‌بيني وي ما را در دريافت انديشه‌هاي ديني، اجتماعي و درك مفاهيم شاعرانه وي ياري مي‌كند.

اين مدرس دانشگاه در مقاله خود به ديدگاه‌ها، مكتب‌ها و شاخه‌هاي فكري و اجتماعي سنايي پرداخت و گفت: انديشه‌هاي زرتشت، ماني، مزدك، ارسطو، افلاطون و باورهاي خردورزانه ابن سينا، فارابي و ناصرخسرو با ابعاد مختلف نظريه سنايي قابل مقايسه است. 

وي با توجه به آثار و ديدگاه‌هاي پيشينيان سنايي، به نقد و تحليل جهان‌بيني سنايي پرداخت و نظريه‌هاي او را با اصحاب تفكر پيش و پس از او مقايسه كرد. 

حائری گفت: سنايي نوانديش‌ترين، نوگراترين و دين‌باورترين انديشمند روزگار خود بود. اين افزون بر هنرمندي‌هايي است كه وي در قالب قصيده، غزل و مثنوي در گسترش عرفان و تصوف داشته است.

اين همايش به مناسبت هشتصد و پنجاهمین سال در گذشت حکیم سنایی و نام‌گذاری سال ۲۰۰۸ میلادی از سوی سازمان علمی، تربیتی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به نام او، در سالن دکتر تورانی واقع در ساختمان خوارزمی دانشگاه الزهرا در حال برگزاري است.
کد مطلب : ۳۱۵۹۶
https://www.ibna.ir/vdcd9k0s.yt0fn6a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

مردی که نادر بود
پرونده ویژه بزرگداشت فردوسی
پرونده سیمین دانشور