مدیر‌عامل شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی شهرداری تهران در بازدید از خانه موزه اخوان ثالث خبر داد؛

ایجاد شبکه «صد خانه‌موزه» در تهران

کسری حسنی، در دومین پاسداشت روز ملی «نقاشی قهوه خانه‌ای» از برنامه‌های شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران به ایجاد شبکه «صد خانه‌موزه» در پایتخت خبر داد و گفت: با اجرای این طرح موجب می‌شود تا یک گردشگر وقتی می‌خواهد از خانه موزه‌ای بازدید کند، به‌صورت زنجیره‌ای از خانه‌موزه‌های دیگر که در نزدیکی آن قرار دارد هم بازدید کند.
ایجاد شبکه «صد خانه‌موزه» در تهران
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، مرتضی امیری اسفندقه در حاشیه بازدید از خانه موزه اخوان ثالث در جمع اعضای موسسه فرهنگی هنری حقا که به مناسبت روز  ملی نقاشی قهوه خانه‌ای و بزرگداشت استاد حسین قوللر آغاسی برای دومین سال پیاپی در خانه موزه اخوان ثالث برگزار شد، با اشاره به اینکه اخوان‌ثالث سرحلقه شاعران و ادبیان معاصر است،‌گفت: شاعران و افراد بسیاری از نظر فکری،‌ادبی و ذهنی وامدار این شاعر هستند.
 
امیری اسفندقه که در جمع استادان نقاشی قهوه‌خانه‌ای سخن می‌گفت، ‌ادامه داد: معتقدیم حفظ این بنا می‌تواند منجر به  ایجاد بستری مناسب برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی و ادبی  و حضور بزرگان فرهنگ و ادب در این خانه موزه شود.

 وی با اشاره به اینکه اخوان ثالث  از قابل‌ترین نمایندگان شعر معاصر است، ادامه داد: حفظ و نگهداشت آثار، لوازم و وسایل شخصی شاعر در فضایی که به آن تعلق دارند و همچنین برگزاری نشست‎های ادبیِ می‌تواند این مجموعه را به فضای مفرح و فرهنگی برای اهالی هنر و علاقه‌مندان به شعر و شاعری تبدیل  کند.

وی در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره اهمیت نقاشی قهوه خانه‌ای و موضوعات حماسی و مذهبی آن پرداخت وگفت: بنده آماده کمک به علاقه‌مندان و دوستداران این هنر در راستای توسعه این هنر نقاشی هستم.

کسری حسنی، سرپرست شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران نیز با تشکر از شهردار محترم تهران و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی بر جدیت در احیای هویت تاریخی و فرهنگی شهر تهران،‌ بیان کرد: در همین راستا شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران یکی از ماموریت‌های خود را ساخت خانه موزه‌ها و اماکن مربوط به مشاهیر و بزرگان شهر تهران معطوف کرده است.

سرپرست شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران با بیان این مطلب که طی سال‌های گذشته خانه موزه‌های مهمی همچون خانه موزه «سیمین و جلال» از سوی این مجموعه باز زنده‌سازی تبدیل به خانه موزه‌ها  شده‌اند، گفت: همواره تلاش شده است تا در ساخت خانه موزه‌ها، از تخریب و نوسازی‌هایی که هویت و روح خانه را از بین می‌برد، جلوگیری کنیم.

وی  همچنین خاطر نشان کرد: یکی از طرح‌های ما ایجاد شبکه «صد خانه‌موزه» است تا یک گردشگر وقتی می‌خواهد از خانه موزه‌ای بازدید کند، به‌صورت زنجیره‌ای از خانه موزه‌های دیگر که در نزدیکی آن قرار دارد هم بازدید کند. این شبکه به یک گردشگر کمک می‌کند تا بتواند یک روز زیبا و پُرخاطره‌ای برای خود بسازد.

وی در ادامه به پروژه  «تملک، ساماندهی، مرمت و بازسازی سایر خانه‌های شعرا، مشاهیر و خانه‌های تاریخی دیگر نیز  اشاره کرد و گفت: شرکت توسعه فضاهای  فرهنگی شهرداری  آمادگی  دارد تا با همکاری مناطق و سایر زیرمجموعه‌های شهرداری تهران، نسبت به مرمت و احیاء خانه‌های مشاهیر در راستای تحقق شبکه صد خانه-موزه اقدام کند.

همچنین در ادامه این مراسم ضمن سخنرانی و بیان خاطراتی از سوی دختر مرحوم استاد حسین قوللر آقاسی، هنرمند مکتب نقاشی قهوه‌خانه ، بیانیه موسسه فرهنگی هنری حقا درباره احداث خانه نقاشان قهوه‌خانه‌ای قرائت و به امضای تمامی حاضر در مراسم رسید.
کد مطلب : ۳۱۵۳۱۴
https://www.ibna.ir/vdcezn8xejh8zxi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پیاده‌روی اربعین 1401