از سوی مؤسسه مطالعات پیشرفته آسیای دانشگاه توکیو؛

کتاب «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» منتشر کرد

مؤسسه مطالعات پیشرفته آسیای دانشگاه توکیو، سی و دومین دفتر سلسله انتشارات مرکز پژوهش و اطلاع رسانی در مطالعات آسیایی را با عنوان «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» برای سال 2021 منتشر کرد.
کتاب «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» منتشر کرد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مؤسسه مطالعات پیشرفته آسیای دانشگاه توکیو، سی و دومین دفتر سلسله انتشارات مرکز پژوهش و اطلاع رسانی در مطالعات آسیایی را با عنوان «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» که حاصل تحقیق و بازنوشته هاشم رجب زاده ژاپن‌شناس است، با همکاری کیمجی ئه اورا و مقدمه کازوئو موری موتو برای سال 2021 منتشر کرد.

این مجموعه 188 صفحه ای، بخشی از گنجینه اسناد فارسی شماره 8 این مرکز می باشد و در دو بخش «دکان و حجره و حرفه و کسب» و همچنین «تملک و اجاره کاروانسرا» و در 8 فصل ارائه شده است.

در این کتاب، بخش هایی همچون صلح و فروش قطعی، فروش شرطی یا خیاری، اجاره دکان، اجاره سکو در بازار، تقسیم و افراز، مطالب متنوع مرتبط با حرفه ها و دکانداری، خرید و فروش و اجاره کاروانسرا در این دوره مورد بررسی قرار گرفته است.


هاشم رجب‌زاده استاد دانشگاه، ژاپن شناس و دارنده نشان امپراطور ژاپن، در کتاب بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار با ارائه تصاویر و متون تایپ شده هشتاد و دو سند تاریخی، اطلاعات ارزنده‌ای را از جنبه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی ایران در دوره قاجار ارائه می‌کند.

رایزن فرهنگی ایران در ژاپن در همین خصوص گفت: تاکنون مجموعه‌های ارزشمندی از اسناد تاریخی و اجتماعی ایران در دوره های مختلف از سوی این مرکز و دیگر دانشگاه‌ها و موسسات علمی و دانشگاهی منتشر شده است و نقش هاشم رجب­زاده در این زمینه بسیار برجسته بوده که با آثار خود، تاریخ ایران را به جامعه ژاپن و محققان و اندیشمندان این کشور معرفی کرده است.

دیوسالار افزود: یکی از مهم­ترین اقدامات و دستاوردهای پژوهشی هاشم رجب­زاده در خصوص معرفی تاریخ دو کشور به یکدیگر، ترجمه بخش عمده ای از سفرنامه­هایی است که ژاپنی­ها طی سفر به ایران یا خاورمیانه بر جای گذاشته‌اند و این مجموعه‌ها توانسته منابع غنی­ و ارزشمندی از شناخت ژاپنی­‌ها نسبت به ایران دوره مشروطه به این سو در اختیار قرار دهد.

وی یادآور شد: رجب­‌زاده در سال 2009، به دلیل خدمات علمی فراوان، نشان امپراتوری ژاپن را به عنوان دومین ایرانی دریافت کرده است.
کد مطلب : ۳۱۵۰۵۵
https://www.ibna.ir/vdcgnn9wnak9qz4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

وضعیت تاریخ‌نگاری زنان در ایران معاصر
مشروطه 1400