رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به نطق تشکری هاشمی؛

باید به موضوع مجموعه نمایشگاهی «شهر آفتاب» رسیدگی شود

مهدی چمران با اشاره به توجه ویژه به بحث رونق نمایشگاه شهر آفتاب گفت: ما این موضوع را از طریق تمام اعضای شورای شهر دنبال می‌کنیم که نمایشگاه شهرآفتاب احیا شود و نمایشگاه درون‌شهری به‌تدریج برچیده و موضوع حل شود.
باید به موضوع مجموعه نمایشگاهی «شهر آفتاب» رسیدگی شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از پایگاه خبری شورای اسلامی شهر تهران؛ مهندس مهدی چمران در بیست‌و‌هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در توضیح نطق پیش از دستور تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: نطق مطرح شده در زمینه ترافیک نمایشگاه بین‌المللی به موضوعی مهم و به روز اشاره داشت لذا ضرورت دارد تا تاریخچه‌ای کوتاه در این زمینه بیان کنم.

وی با بیان اینکه ضرورت دارد این موضوع در قالب یک طرح یا مصوبه آماده و مجددا جهت ابلاغ در دستور کار قرار گیرد، گفت: می‌بایست با یک برنامه ریزی صحیح نمایشگاه ها به شهر افتاب منتقل شوند.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه متاسفانه طی 4 سال گذشته مدیریت شهری گذشته به دلیل آنکه دیگران نمایشگاه شهر آفتاب را ساخته بودند لذا آن را مورد اقبال قرار ندادند، بیان کرد: این پروژه رها شده و مشخص نیست که هم‌اکنون در چه شرایطی قرار دارد و برای احیای آن می‌بایست هزینه کرد.

چمران با اشاره به مشکلات ترافیکی ایجاد شده به دلیل برگزاری نمایشگاه‌های متعدد در شهر تهران، خاطر نشان کرد: در یک مورد برگزاری نمایشگاه باعث شد وضعیت ترافیک به‌نحوی پیچیده شد که در بزرگراه شهید چمران مردم مجبور به رهاکردن خودرو شخصی شدند؛ لذا ما طی درخواستی جلسه‌ای با آقای خاتمی، رئیس جمهور اسبق کشورمان برگزار کردیم که در این جلسه آقای احمدی‌نژاد به‌عنوان شهردار، من به‌عنوان رییس شورای شهر، آقای قالیباف به‌عنوان فرمانده ناجا حضور داشتند. همچنین چند تن از اعضای دیگر شورای شهر ازجمله مرحوم شریعتمداری و بیادی در این جلسه بودند که صحبت بسیار مفصلی مطرح شد.

وی ادامه داد: من خواهشم این است که آقای تشکری هاشمی، متن تفاهم‌نامه آن جلسه که به‌صورت دستی اقای دکتر عارف با دست خودشان نوشتند و مسائلی را طرح کردند را دریافت و پیگیری کنند.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به تعدادی از مصوبات جلسه فوق گفت: یکی از مصوبات این جلسه عدم برگزاری نمایشگاه پر مخاطب در آن منطقه بود و مقرر شد تا مکان دیگری برای برگزار نمایشگاه در نظر گرفته شود. همچنین مقرر شد تا شهرداری پیگیر اجرای این موضوع باشد لذا ما در این خصوص مصوبه‌ای داشتیم و شهرداری را ملزم کردیم که حتی نمایشگاه کتاب نیز در نمایشگاه دائمی تهران برگزار نشود بر همین اساس نمایشگاه کتاب به مصلی منتقل شد و دیگر نمایشگاه‌ها به‌صورت جزئی برگزار شود تا از این طریق بار ترافیکی کنترل شود. همچنین تلاش شد تا پارکینگ های جدید ایجاد شود.

وی در ادامه توضیحات خود با اشاره به روند طراحی نمایشگاه تهران گفت: نمایشگاه تهران سه بار مورد طراحی قرار گرفت که در یک مورد طراح یک آلمانی بود اما از آنجا که نیاز بود تا معماری نمایشگاه با معماری کشورمان همخوانی داشته باشد یک طراح ایرانی برایش پیش‌بینی شد. پس از این موضوع یک‌بار سرمایه‌گذار خارجی برای اجرای طرح معرفی ولی به دلایلی این طرح را اجرا نکرد و کار از طریق شهرداری پیگری شد و از این طریق بخش خصوصی نیز درگیر با این پروژه شد.

چمران بیان کرد: اولین نمایشگاه کتاب در سال 95 در شهر افتاب برگزار شد که با استقبال بسیار مناسبی رو‌به‌رو شد، ما دیگر در آنجا مشکل پارکینگ نداشتیم، مشکل ترافیک که باعث ایجاد اخلال در تردد شهری بود را نداشتیم. کسانی که از شهرستان‌ها می‌آمدند به راحتی خریدشان را انجام می‌دادند در شرایطی که برای شهر آفتاب دو هتل، فروشگاه بزرگ، مراکز تجاری با مشارکت بخش خصوصی در نظر گرفته شده بود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: تمام زیرساخت‌ها در شهر آفتاب آماده است. در شرایط حاضر نمایشگاه سه سالن اصلی دارد که این تعداد می‌بایست به عدد 9 برسد. باید این نکته را گفت که در شهرآفتاب بزرگترین فضای سبز و جنگل کاری مورد استفاده قرار گرفته و از نظر ایستگاه مترو یکی از بزرگترین و زیباترین ایستگاه‌های در این نمایشگاه مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی در توضیح چگونگی مدیریت مجموعه نمایشگاه اظهار کرد: از آنجا که شهرداری سازمانی بزرگ است مقرر شد تا واگذاری شهر آفتاب به سازمانی نیمه‌خصوصی انجام گیرد بر همین اساس بانک شهر اعلام کرد که خریدار است. با بانک شهر قرار داد بسته شد و مقرر شد تا 30 درصد پروژه برای شهرداری باقی بماند و بقیه را بانک شهر خریداری کند.

مهدی چمران با بیان اینکه مبلغ این واگذاری در آن زمان حدود 5 هزار میلیارد تومان می‌شد، خاطر نشان کرد: قرار داد با بانک بسته شد، اما به دلیل آنکه ما شورا را تحویل داده بودیم و دوستان جدید آمدند این موضوع را مطرح کردند که نیازی به فروش شهر آفتاب نیست و خودمان به آن نیاز داریم و به همین دلیل بانک شهر کنار گذاشته شد و نتیجه این شد که پروژه متوقف شد در حالی‌که اگر بخش خصوصی یا بانک شهر بود مانع از این توقف می‌شد.

وی گفت: ما حتی برنامه نمایشگاه را با آقای نعمت‌زاده، وزیر وقت بسته بودیم و ایشان به اینجا تشریف آورده بودند و بررسی‌های لازم صورت گرفته بود؛ همچنین ما برای رونق‌گرفتن نمایشگاه‌ها برای افتتاحیه‌ها می‌رفتیم و مردم نیز استقبال مناسبی می‌کردند؛ ولی متاسفانه از ظرفیت ایجادشده استفاده نشد و حالا نتیجه این شده است که الان ما از ترافیک و الودگی می‌نالیم و در منطقه پرترافیک نمایشگاه برگزار می‌کنیم و کسی هم چیزی نمی‌گوید.

چمران بیان کرد: من از آقای تشکری ممنونم که سبب شدند ما این موضوع را از طریق تمام اعضای شورای شهر دنبال کنیم تا دوباره این نمایشگاه احیا شود و نمایشگاه درون‌شهری به‌تدریج برچیده و موضوع حل شود.

وی در پایان با اشاره به صحبت‌های اولیه خود در صحن شورا در زمینه بودجه خاطر نشان کرد: در ارتباط برنامه، بودجه و دولت صحبت کردم؛ لذا آقای فروزنده یادداشتی را به من دادند که موضوعات در جلسه هیات دولت مطرح شده و شهردار به شدت اعتراض و وزیر کشور از ایشان حمایت کردند. امید که روند ایجادشده در دولت اصلاح شود؛ ما تشکر می‌کنیم و انتظار داریم 100 درصد موانع حذف و کمک‌های بیشتری صورت گیرد.
کد مطلب : ۳۱۴۹۳۱
https://www.ibna.ir/vdcip5apzt1az32.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پیاده‌روی اربعین 1401