گزارش عملکرد 6 ماه اداره کل مرمت و حفاظت

مرمت بیش از 7 هزار برگ از اسناد و نسخه‌های خطی و چاپی

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از مرمت و بازسازی 7 هزار و 732 برگ سند و نسخه‌های خطی و چاپی آسیب‌دیده خبر داد.
مرمت بیش از 7 هزار برگ از اسناد و نسخه‌های خطی و چاپی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محمد حدادی مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در توضیح این خبر گفت: در راستای اهداف کلان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مبنی بر حفاظت و نگهداری از میراث مستند و احیای هویت ملی، از ابتدای فروردین تا پایان شهریورماه سال جاری، تعداد 7هزار و 732 برگ از اسناد و نسخه‌های خطی و چاپی آسیب‌دیده، به همت کارشناسان اداره کل مرمت و حفاظت سازمان بازسازی شدند.

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: همچنین در این بازه زمانی، 36 جلد آسیب‌دیده مرمت و 28 جلد و جعبه حفاظتی برای حفاظت و نگهداری بهینه از این نسخه‌ها ساخته شد.

وی یادآور شد: از دیگر فعالیت‌های این اداره کل ارائه خدمات مرمتی به اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از سازمان است که تعداد اسناد و نسخ مرمت‌شده در 6 ماهه نخست سال جاری، پنج جلد نسخه خطی و چاپی قرآن مجید و حدود 38 برگ سند مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از سازمان بوده و توسط کارشناسان مجرب این بخش مرمت و بازسازی شدند.

حدادی ادامه داد: در این بین 14 میلیون و 580 هزار برگ از اسناد آلوده آفت‌زدایی و ضدعفونی و نیز 121 هزار و 819 برگ از اسناد آسیب‌دیده اسیدزدایی شده است.

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: در 6 ماهه نخست سال جاری، این اداره کل چندین مورد مشاوره غیر حضوری به اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از سازمان درباره رعایت نکات حفاظت و نگهداری و اسناد و کتاب های آسیب‌دیده نیازمند به مرمت ارائه داده است.

وی افزود: به منظور آشنایی بیشتر با فعالیت های تخصصی این اداره کل و فرآیند مرمت و بازسازی اسناد، در ماه‌های گذشته مراکزی چون مرکز اسناد دفاع مقدس، وزارت راه و شهرسازی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مرکز ملی فرش ایران و کتابخانه‌های حرم مطهر حضرت معصومه(س) و حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و غیره از بخش‌های مختلف این اداره کل بازدید کردند.

حدادی خاطرنشان کرد: اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران آمادگی ارائه خدمات در راستای حفاظت و نگهداری میراث مکتوب را به اشخاص حقیقی و حقوقی داشته و در صورت دریافت تقاضا نسبت به انجام آن اقدام خواهد کرد.
کد مطلب : ۳۱۴۸۹۶
https://www.ibna.ir/vdci35apqt1azv2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خاکریز کتاب