فاضل نظری که بعد از سال ها در یک برنامه تلویزیونی حاضر شده بود از انتشار کتاب جدیدش با نام «اواخر عصر» خبر داد.
کتاب جدید فاضل نظری با نام «‌اواخر عصر» منتشر خواهد شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در برنامه این هفته «بسته‌ پیشنهادی»  که با موضوع «شعر خوب» روی آنتن شبکه دو سیما رفت، فاضل نظری شاعر و غزلسرا که بعد از سال‌ها در یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا کرده‌ بود با مژده لواسانی به گفت و گو پرداخت.

فاضل نظری در ابتدای برنامه درباره نسبت شعر و حال خوب اظهار کرد: شعر خواندن یک لذت متعالی است. بعضی لذت‌ها فقط مختص انسان است و آن هم نه همه انسان‌ها. هم شعر خواندن حال آدم را خوب می‌کند و هم شعر خوب گفتن موجب ایجاد احساسی متعالی در انسان می‌شود. 

وی ادامه داد: برخی لذت‌ها از جنس رفع الم‌ است مثل تشنگی که فقط تا زمانی که تشنه‌ایم نوشیدن آب لذت بخش است؛ اما لذت‌هایی مثل بخشیدن یا آموختن هم هست که محدودیت ندارند اینها لذت واقعی است، شعر هم از چنین لذت‌هایی است. 

این شاعر در بخش دیگر در پاسخ به لواسانی در توضیح اینکه چگونه شعر فارسی با اینکه عموما در فضایی توام با غم سروده می‌شود می‌تواند حال مخاطب را خوب کند؛ یادآور شد: غم جان‌مایه شعر فارسی است. ما گاهی فکر می‌کنیم اساسا غم بد است اما خیلی از غم‌ها در یک ساحت متعالی هستند. اینها احساس رفیع انسانی است و باعث می‌شود آدمی رشد کند.

وی افزود: آدم از وقتی هبوط کرده است با غمی ازلی زندگی می‌کند. اگر شعر نبود بیان بسیاری از مفاهیم عرفانی امکان‌پذیر نبود شعر با کلمات معمول معناهایی را انتقال می‌دهد که بیان آنها جز در این قالب امکان‌پذیر نیست. اگر کلماتی مثل میخانه و ساقی در غزل امروز هم استفاده می شود به دلیل تفاوت معنایی و‌گستره تأویل آنها در شعر است. 

فاضل نظری در پاسخ به این سوال که چگونه برخی ابیات یا مصرع‌های اشعارش از حد یک شعر فراتر رفته و در میان مردم به ضرب‌المثل تبدیل شده است، توضیح داد: این اتفاق در اختیار ما نیست. من می‌گویم این فضل خدا است. ممکن است شما بگویید استعداد یا تلاش شاعر هم در این موضوع موثر است اما به نظر من توفیق تلاش و استعداد هم فضل خدا است. به قول حافظ قبول خاطر و لطف سخن خداداد است. وقتی شما موفقیت‌ها را به خودتان نسبت می‌دهید، آخرین آجرها را بر این دیوار گذاشته‌اید؛ اما زمانی که آن را محصول اراده خدا و نیرویی متعالی‌تر از خودتان می‌دانید این دیوار بلندتر و بلندتر خواهد شد و این بنا باشکوه‌تر و دیدنی‌تر البته من اینها را در پاسخ به سوال شما درباره شعر خودم نمی‌گویم منظورم شعر‌های بلندی مثل اشعار سعدی و حافظ و دیگران است که همچنان مثل بنایی با شکوه در دشت فرهنگ وهنر به چشم می‌آید.

فاضل نظری در این برنامه ابیاتی منتشر نشده از یکی از شعرهای کتاب جدیدش با عنوان «اواخر عصر»  را خواند و خبر از انتشار این مجموعه غزل داد. او درباره زمان انتشار کتاب و اینکه از سوی کدام ناشر منتشر خواهد شد توضیحی نداد.
کد مطلب : ۳۱۳۸۵۲
https://www.ibna.ir/vdcjitet8uqevoz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بزرگداشت حافظ
مردی که نادر بود
پرونده ویژه بزرگداشت فردوسی