مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال‌ها کوشش بی‌دریغ فریدون حسین‌پناهی نویسنده، پژوهشگر و مستندساز سنندجی ارج نهاد و با اهدی لوح تقدیر تلاش‌های وی را ستود.
سال‌ها تلاش فریدون حسین‌پناهی، نویسنده و پژوهشگر سنندجی ارج نهاده شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کردستان، عبیدالله رستمی امروز در دیدار با بیان اینکه سرمایه‌های انسانی حوزه فرهنگ را زمینه‌ساز اصالت، توسعه و پیشرفت هستند، اظهار کرد: خوشبختانه استان کردستان از این لحاظ غنی و ادیبان و نویسندگان این مرز و بوم همواره در عرصه‌های فرهنگی صاحب‌نام بوده‌اند.

وی، آثار پژوهشگران را گنجینه و سرمایه‌ای بزرگ برای فرهنگ و تاریخ کشور و کردستان دانست و افزود: تکریم و تقدیر از فرهیختگان و ادیبان از اولویت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است.

فریدون حسین‌پناهی نویسنده، پژوهشگر و مستندساز با تالیف چندین کتاب مشاغل صنعتی و فرهنگی و هنری به معرفی مشاغل قدیم سنندج اعم از قفل‌سازی و چاقوسازی و چراغ‌سازی و تفنگ‌سازی و قوری‌بند‌زنی، (چیلانگری) و آهنگری، نجاری و نازک‌کاری، حلبی‌سازی، شیروانی‌کوبی، کفشدوزی، مسگری، بنایی، معماری، خیاطی، زرگری، رنگرزی، نعلبندی، سنگ‌تراشی، کوره‌پزی، خراطی، جولایی(نساجی)، واکسی‌گری و کاله‌دوزی پرداخته است.

این پژوهشگر کُرد در کتاب‌هایش به معرفی رانندگان، کامیون‌داران، گاراژداران، برق‌کارها، پزشکان، کارآفرینان، قنادها، تجار و بازرگانان، بازارها و بازاریان، پست و تلگراف، دباغی، آسیاب‌ها، روستاهای تاریخی، مستندسازی پیرامون آیین‌ها و جشن‌های دیرین، فولکلور و خاطره‌گویی، برپاسازی نمایشگاه‌ها و تألیف و چاپ و انتشار کتاب های مشاغل قدیم شهر سنندج (آهنگری، مسگری، کفشدوزی، زرگری و حلبی‌سازی) نیز پرداخته است.

در پایان دیدار نیز از طرف مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی لوح سپاس و هدیه ای به پاس ها سال‌ها خدمت به فرهنگ و هنر کردی به «فریدون حسین‌پناهی» اهدا شد.
 
 
کد مطلب : ۳۱۱۴۳۷
https://www.ibna.ir/vdcgwq9wuak9qt4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب استان آذربایجان غربی
بزرگداشت حافظ
تقدیر از مروجان کتابخوانی