چاپ ششم «قصه کربلا»، برش‌هایی از زندگانی امام حسین(ع) از آغاز تا پرواز، از سوی انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.
قصه کربلا به اربعین رسید
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «قصه کربلا»، کاری متفاوت در حوزه داستان‌نویسی معاصر درباره واقعه عاشورا است که با گزینش وقایع تأثیرگذار از رویداد بزرگ تاریخ شیعه به روایت گوشه‌هایی از آن واقعه پرداخته است. قبل از پرداختن به ویژگی‌های این اثر عاشورایی یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که اصولا حادثه کربلا یکی از وقایع فراموش‌نشدنی تاریخ شیعه است که با گذشت قرن‌های متمادی هنوز هم تازگی دارد و هر شنونده‌ای را در هر گوشه‌ای از کره خاکی که باشد تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حادثه کربلا اتفاقات ناگواری به وقوع پیوست که هنوز هم بسیاری از مفسران تاریخی از تحلیل جامع آن عاجزند و هر بار فقط گوشه‌هایی از آن واقعه بزرگ بررسی و تجزیه و تحلیل می‌شود.
 
اندیشمندان و ارادتمندان آن حضرت در طول سال‌های متمادی که از وقوع آن واقعه دردناک می‌گذرد، همواره کوشیده‌اند محملی بیابند که پیام آن حادثه عظیم را به ساده‌ترین زبان ممکن به گوش شنوندگان در اعصار مختلف برسانند. در این میان، تألیف کتاب‌هایی با موضوع عاشورا و رویدادهای پیرامونی آن که بتواند با مخاطبان عصر خود ارتباط تنگاتنگی برقرار کند، از جمله دغدغه‌های اصلی نویسندگان هر عصری بوده که خوشبختانه تابه حال در این زمینه کتاب‌های متعددی تألیف و به چاپ رسیده است.
 
نویسنده در مقدمه کوتاهی که در ابتدای این اثر آمده است، یادآوری می‌کند: گاهی می‌شود اتفاقی آرام‌آرام در زندگی آدمی رخ می‌دهد. اتفاقی که اگر آرام‌آرام رخ نمی‌داد، هیچ‌کس باورش نمی‌کرد. اتفاقی که همه نگاهش می‌کنند، دوست ندارند واقعیت داشته باشد ولی دارد. چه بسا خود آدم هم دستی در آن داشته باشد. آن چه در عاشورای سال شصت‌ویک در کربلا اتفاق افتاد هم از این دست است. ماجرایی که ریشه‌اش در جاهلیت اعراب حجاز، بعثت پیامبر(ص)، عدم توان مردم در انکار پیامبر(ص) و خلافت، کشورگشایی‌ها، اخلاص علی(ع)، شجاعت و عدل علی(ع)، خلافت علی(ع)، نامردمی نامردان، مردی مردان، خواست خدا و تمکین حسین ولی خدا بود.
 
این اتفاق باعث شد آخرین پسر دختر یک پیامبر از شرق تا غرب عالم جسمش بر پهنه خاک بیفتد و بشود آنچه نباید. انگار همه دنیا خواب‌نما شده بودند. خون نواده رسول خدا که زمین ریخت، کم‌کم خواب از سر آدم و عالم پرید. هرکه از خواب بیدار می‌شد یا دیوانه می‌شد یا فدایی یا فراری. ماجرای کربلا بیشتر به یک قصه شبیه است. قصه‌ای واقعی که باورکردنی نیست و ای‌کاش این فقط این یک قصه بود.
 


برشی از کتاب:
حسین(ع) همیشه پیش روی بقیه بود، نه پشت سرشان، همیشه پناهگاه دیگران بود نه در پناهشان؛ همان‌طور كه شایسته امام است. در كربلا هر كدام از یارانش كه می‌افتادند و هنوز صدایشان درمی‌آمد، حسین را صدا می‌زدند و دوست داشتند سرشان را بگذارند روی پای كسی كه همیشه در همه چیز ازشان جلو بوده.
 
خودش اما چه كسی را باید صدا می‌زد وقتی روی زمین افتاده بود: خدایا راضی‌ام به رضایت و تسلیمم به قضایت، معبودی جز تو نیست... و شاید حضرت حق در جواب زمزمه‌های حسین(ع) جواب می‌داده: «وَاصْطنَعَتكُ لنِفَسِی»، یا می‌گفته بیا... «ارْجِعِی إِلَی رَبِّكِ راَضِیةَ مرَضْیةًّ».
 
چاپ ششم کتاب «قصه کربلا»؛ برش‌هایی از زندگانی امام حسین(ع) از آغاز تا پرواز به قلم مهدی قزلی، نویسنده کتاب تقریظ‌شده پنجره‌های تشنه در قطع رقعی و 192 صفحه توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.
 
علاقمندان جهت تهیه این کتب می‌توانند از طریق سایت nashreshahidkazemi.ir  یا ارسال نام کتاب به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱  اقدام و کتاب در قالب طرح تابستانه با تخفیف ویژه تهیه کنند.
کد مطلب : ۳۱۱۳۷۹
https://www.ibna.ir/vdcbz8bf9rhb8fp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده ویژه چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس
رحلت امام خمینی(ره)
پرونده ویژه آزادسازی خرمشهر