با حضور معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده؛

اولین آیین گرامی‌داشت؛ زنده‌یاد «دکتر طوبی کرمانی» برگزار می‌شود

اولین آیین گرامی‌داشت زنده‌یاد «دکتر طوبی کرمانی»، دبیرکل فقید اتحادیه جهانی زنان مسلمان و نخستین بانوی فیلسوف ایران با حضور دکتر انسیه خزعلی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در کتابخانه دکتر طوبی کرمانی برگزار خواهد شد.
اولین آیین گرامی‌داشت؛ زنده‌یاد «دکتر طوبی کرمانی» برگزار می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه هشت؛ اولین آیین گرامی‌داشت زنده‌یاد دکتر طوبی کرمانی به همت فرهنگسرای گلستان و با مشارکت اتحادیه جهانی زنان مسلمان، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و شهرداری منطقه 8 برگزار می‌شود.

این مراسم با حضور انسیه خزعلی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، حجت الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و برخی از اعضای اتحادیه جهانی زنان مسلمان و شخصیت‌های فرهنگی و علمی برگزار خواهد شد.

این مراسم روز دوشنبه 22 شهریورماه ساعت 17 در کتابخانه دکتر طوبی کرمانی به نشانی؛ میدان سبلان، خیابان جانبازان غربی، خیابان شهید حیدری(14 متری لشگر)، روبروی بوستان کوثر برگزار می‌شود.

طوبی کرمانی، اول بهمن 1326 به عنوان ششمین فرزند خانواده در یک خانه قدیمی در اردبیل به دنیا آمد. تفأل به قرآن زدند و نامش «طوبی» شد. امروز آن خانه قدیمی توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان آثار باستانی به ثبت رسیده‌است.
 
او نخستین بانوی فیلسوف ایران لقب گرفت و دارای مدرک فوق دکتری فلسفه و فارغ‌التحصیل فلسفه تطبیقی و کلام، دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان و مشاور دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در امور بانوان و عضو هیئت مدیره موسسه آموزش شهر بود و سال‌ها در مقام استادی دانشگاه به تربیت شاگردان و اندیشمندان بسیاری پرداخت.

طوبی کرمانی، استاد برجسته دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، اولین رایزن فرهنگی زن جمهوری اسلامی، عضو هیئت علمی بعثه مقام معظم رهبری، اولین بانوی رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در یونان، مولف ده‌ها مقاله و کتاب علمی و فرهنگی و دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان بود. این بانوی فرهیخته نمونه عالی از روش و منش بانوانِ مسلمان را در اندیشه و عمل خود نسبت به آرمان‌های انقلاب اسلامی، مکتب حضرت امام خمینی (ره) و حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای(دامت برکاته) و ولایت‌پذیری، به تصویر کشید.

 همچنین نگارش بیش از 60 مقاله، تألیف و تصنیف 12 کتاب علمی و اجتماعی و شرکت در بیش از 80 کنگره ملی و بین‌المللی در داخل و خارج کشور از جمله آثار علمی و فرهنگی، بخشی از کارنامه این چهره ماندگار و فعال در عرصه‌های علمی و فرهنگی کشور است.
 طوبی کرمانی  بیشتر عمر خود را صرف تقریب بین مذاهب گذراند. ایشان 22 شهریور ماه  1399  و در سن 73 سالگی به دیار باقی شتافت.
 
کد مطلب : ۳۱۰۶۶۸
https://www.ibna.ir/vdcb0gbfwrhb80p.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

روز جهانی فلسفه
ترجمه و اهمیت پروژه‌محوری
چرایی ضعف تالیفات علوم انسانی