همایش سه‌روزه هشتادمین سالگرد «اشغال ایران و سقوط رضاخان» در روزهای 22، 23 و 24 شهریور 1400 با حضور چهل صاحب‌نظر این عرصه و به صورت مجازی به همت پژوهشکده تاریخ معاصر برگزار می‌شود.
همایش ملی «هشتادمین سالگرد اشغال ایران و سقوط رضاخان» برگزار می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی پژوهشکده تاریخ معاصر، موسی حقانی، رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر، گفت: در شهریور 1320، نیروهای متفقین بی‌توجه به اعلام بی‌طرفی ایران در تخاصم بین‌المللی فیمابین متفقین و متحدین، وارد این کشور شدند و آن را به اشغال خود درآوردند.
 
وی افزود: با ورود این نیروها به ایران، افزون بر لطمات انسانی، اقتصادی و سیاسی به کشور، به سلطه بیست‌ساله رضاخان بر ایران پایان داده شد، اما استبداد پهلوی با انتقال سلطنت از پدر به پسر با مدیریت متفقین تداوم یافت و نفوذ انگلستان در ایران همچنان استمرار پیدا کرد. با توجه به اهمیت این وقایع، پژوهشکده تاریخ معاصر در نظر دارد در هشتادمین سالگرد این هجوم و سقوط رضاخان، همایش هشتادمین سالگرد «اشغال ایران و سقوط رضاخان» را برگزار کند.
 
رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر ادامه داد: هدف از برگزاری این همایش واکاوی دوره بیست‌ساله سلطه رضاخانی بر ایران و پیامدهای آن است. این همایش با توجه به اپیدمی کرونا به صورت مجازی در روزهای 22، 23 و 24 شهریور از ساعت 14:30 تا 18:30 برگزار می‌شود.
 
در این همایش، صاحب‌نظران حوزه تاریخ معاصر از جمله دکتر منوچهر محمدی، دکتر موسی نجفی، دکتر مجید تفرشی، استاد خسرو معتضد، دکتر محمدحسن رجبی، مهندس عباس سلیمی نمین، دکتر جواد منصوری، دکتر یعقوب توکلی، مسعود رضایی، دکتر محمد ملک‌زاده، دکتر رضا قریبی، دکتر مصطفی جوان، دکتر جواد حقگو، دکتر علی قربان‌پور دشتکی، محمدعلی بهمنی قاجار، دکتر مجید احمدی کچایی، دکتر سیدمصطفی تقوی، حجت‌الاسلام محمدصادق ابوالحسنی، دکتر مجید صادقانی، مهرزاد بختیاری‌منش، دکتر مرتضی باقیان، سیدهاشم منیری، محمدرضا چیت‌سازیان، مریم‌السادات حسینی، روح‌الله امین‎‌آبادی، سیدمرتضی حسینی، دکتر مظفر شاهدی، دکتر رضا حجت، مرتضی حافظی، حسین مولایی، رضا سرحدی، محمود ذکاوت، زهرا سعیدی، جواد عربانی، داوود امینی، سارا اکبری، امیر مکی و نعمت‌الله عاملی به واکاوی اوضاع ایران و مردم این سرزمین در دوره سلطه رضاخان خواهند پرداخت. همچنین گفت‌گوی منتشرنشده‌ای از مرحوم علی‌اکبر رنجبر کرمانی پخش خواهد شد.
 


وی با اشاره به اهمیت این رویداد در تحولات بعدی تاریخ معاصر ایران و ضرورت برگزاری چنین همایش‌هایی اظهار کرد: با مرور تحولات ایران از 1300 تا 1320، نکات مهمی در خصوص حکومت استبدادی رضاخان و سلطه بیگانگان به‌دست خواهد آمد که برای جوانان آینده‌ساز ایران قابل استفاده است.
 
گفتنی است پیش‌همایش مجازی هشتادمین سالگرد اشغال ایران و سقوط رضاخان هم‌زمان با هشتادمین سالگرد حمله متفقین و اشغال ایران، در 3 شهریور 1400 برگزار شد. (تفرشی: بی‌بی‌سی برای اشغال ایران تأسیس شد)
 
علاقه‌مندان برای بهره‌مندی از این همایش می‌توانند در زمان یادشده به یکی از نشانی‌های زیر مراجعه کنند:
 
در آپارات: Aparat.com/TVTARIKH/live
 
در اینستاگرام: 
 
https://instagram.com/iichs.ir
 
http://www.iichs.ir/s/20220
کد مطلب : ۳۱۰۶۱۹
https://www.ibna.ir/vdchzvnxw23nz-d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

وضعیت تاریخ‌نگاری زنان در ایران معاصر
مشروطه 1400