صالحی در پیامی به مناسبت روز بزرگداشت خیام:

شناخت دقیق شخصیت خیام در ابعاد مختلف امری ضروری است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری در پیامی آورده است: امروزه حکیم پرآوازه نیشابور با ترجمه و انتشار گسترده رباعیاتش به اکثر زبان های زنده دنیا، زبانزد بسیاری از اهل معنا و معرفت در سراسر جهان است.
شناخت دقیق شخصیت خیام در ابعاد مختلف امری ضروری است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، متن  پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت 28 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری به شرح زیر است:

حکیم عمر خیام نیشابوری از نام‌آورترین و پرآوازه ترین شاعران پارسی زبان در جهان است، به گونه‌ای که نام او مترادف نام ایران و ایرانی و زبان فارسی است. از این گذشته، در حوزه علوم معقول از جمله فلسفه و ریاضیات و هندسه و نجوم و طب نیز نام و مقامی برجسته و درخشان دارد.

امروزه حکیم پرآوازه نیشابور با ترجمه و انتشار گسترده رباعیاتش به اکثر زبان‌های زنده دنیا، زبانزد بسیاری از اهل معنا و معرفت در سراسر جهان است؛ چنان‌که دستاوردهای علمی او در زمینه‌های ریاضیات و نجوم، همچون حل معادلات چند مجهولی و تقویم جلالی پس از گذشت چندین قرن از حیات او، مورد توجه مراکز علمی و پژوهشی مهم و صاحب نام دنیاست.

آنچه این حد از جامعیت را به خیام نیشابوری بخشیده و وجوه و ابعاد به ظاهر ناهمساز را در وجود شخصیت وی گردآورده و به تعادلی چنین شگرف رسانده است، چیزی جز جوهره حکمت و خرد ایرانی و اسلامی نیست، چنان که وی در رباعیات اندک شمار، اما تاثیرگذار خود نهایت مهارت در پیوند و سازگاری دو مقوله کمیت و کیفیت را به نمایش گذاشته و بحر را در کوزه جای داده است.

بررسی همه‌جانبه احوال و آثار خیام و شناخت دقیق شخصیت وی در ابعاد و وجوه مختلف آن کاری اساسی و امری ضروری است تا از رهگذر چنین تحقیقات دقیق و عمیقی ما را به رمز و راز شخصیت جامع الاطراف خیام و شرایط و زمینه‌های تاریخی، اجتماعی و فرهنگی پرورش وی در دامن فرهنگ پربار ایرانی-اسلامی و چگونگی باز آفرینی آن رهنمون سازد.

با گرامیداشت و تبریک روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری به اصحاب علم و خرد و فرهنگ و ادب، از تمام کسانی که با وجود شرایط نامساعد ناشی از بیماری همه‌گیر کووید 19 با بهره‌گیری از فرصت‌ها و فضاهای موجود، در راه شناخت و معرفی و بزرگداشت این شاعر نامی مجدانه می‌کوشند، قدردانی می‌کنم.
کد مطلب : ۳۰۶۳۰۹
https://www.ibna.ir/vdciuqap3t1aup2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه کتاب 1402