?> ?> فراخوان هفتمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران منتشر شد | ایبنا
فراخوان هفتمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و ستاد شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد.
فراخوان هفتمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران منتشر شد
به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به‌نقل از شبکه ترویج کتابخوانی ایران، معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح «انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران» را با هدف توسعه فرهنگی و ترویج کتاب‌خوانی از طریق حمایت از برنامه‌ها و پیشنهادهای نو و ابتکاری، اثربخش و پایدار برگزار می‌کند.
 
هفتمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و ستاد شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی اعم از معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، سازمان فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، موسسه خانه کتاب وادبیات ایران، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و نهادهای دیگر برگزار می‌شود.
 
طـرح انتخـاب و معرفـی پایتخـت کتـاب ایـران بـرای نخسـتین بـار در ۱۳۹۳ از سـوی  معاونـت امـور فرهنگـی وزارت فرهنـگ و ارشـاد اسلامی در سراسـر ایـران بـرای ترویج کتاب‌خوانی برگـزار شـد و از آن سـال بـه بعد بـه خاطر اسـتقبال خوبی کـه از این طرح شـد و همچنیـن برآوردهـای مثبت کارشناسـان از آن، به‌صورت سـالانه برگزار می‌شود.
 
در شش دوره برگزاری این برنامه به ترتیب شهرهای اهواز (۱۳۹۴)، نیشابور (۱۳۹۵)، بوشهر (۱۳۹۶)، کاشان (۱۳۹۷) و یزد (۱۳۹۸) و شیراز (۱۳۹۹) توانسته­اند عنوان «پایتخت کتاب ایران» را کسب کنند.
 
ایـن برنامه، طرحی ملی و بومی اسـت و بر اسـاس اقتضائات کشـومان برنامه‌ریزی و اجراشـده اسـت و در هرسـال یـک شـهر به‌عنوان پایتخـت کتـاب از بیـن شـهرهای نامـزد انتخـاب و معرفـی می‌شود. ایـن انتخـاب اگرچه بـا محوریـت کتاب انجـام می‌شود، امـا برنامه‌ای اسـت کـه در آن مشارکت‌جویی، تمرکززدایـی، توجـه به‌نظام برنامه‌ریزی و تدویـن برنامه‌های بلندمدت فرهنگـی نیز در سـطوح محلی تمرین می‌شود. برنامه‌های هر شهر در زمینه ترویج کتاب‌خوانی که با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی تدوین و با امضاء شهردار و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه می‌شود، قابلیت شرکت در طرح پایتخت کتاب ایران را دارد.
 
با توجه به شرایط به وجودآمده در اثر همه‌گیری ویروس کرونا (کووید ۱۹)، ضروری است که هم برنامه‌ریزی تازه‌ای برای ترویج کتابخوانی با استفاده از امکانات فضای مجازی در شهرها برنامه‌ریزی و اجرا شود و هم در فرایند اجرایی اعم از اجرا و ارزیابی برنامه‌ها و فعالیت‌ها تغییراتی به وجود آید. با همین رویکرد مجازی و شرایط موجود برای حفظ سلامتی شهروندان کشور، بخش ویژه‌ای نیز به برنامه اضافه شده است که می‌تواند در بهره‌گیری و الگوگیری شهرها و و ترویج کتابخوانی تاثیرگذار باشد. در این دوره این‌گونه فعالیت‌ها و برنامه‌ها نیز در فضای مجازی اهمین پیدا می‌کند.
 
نحوه شرکت:
 
شهرهای متقاضی شرکت در این برنامه  باید مدارک لازم را تا پایان وقت اداری روز دوشنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۰از دو روش زیر به دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب ارسال کنند:
 
از طریق پست به دبیرخانه مرکزی انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران به نشانی: تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان فجر (جم سابق)، شماره۷، ساختمان فجر، طبقه۵، کد پستی ۱۵۸۹۷۴۳۱۱۱ ارسال کنند. استفاده از سایت شبکه ترویج کتابخوانی ایران به آدرس  bookpromotion.ir و تکمیل فرم شرکت در هفتمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران.
 
فراخوان هفتمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران
کد مطلب : ۳۰۲۶۹۳
https://www.ibna.ir/vdcaounee49nwi1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب تهران ـ 1400
تاثیر فعالیت فروشگاه کتاب آنلاین بر چرخه نشر
پرونده ویژه تحول در صنعت نشر